poniedziałek, 10 maja 2010

Terapia czytelnicza


„W takim razie może byś mi przeczytał coś z książki kucharskiej, coś takiego co by pokrzepiło biednego Misia uwięzionego w wielkim potrzasku” (A.A.Milne: Kubuś Puchatek).

Kiedy Kubuś Puchatek zjadł tyle miodu i wypił tyle mleka, że ugrzązł w norze Króliczka, Krzyś czytał mu na głos przez cały tydzień. W tym czasie Puchatek robił się coraz szczuplejszy i w końcu mógł opuścić norkę Króliczka.
Jak widać odpowiednia książka w ciężkiej sytuacji może przynieść ukojenie zarówno cierpieniom fizycznym, jak i psychicznym. I to właśnie jest idea biblioterapii, czyli po prostu terapii przy wykorzystaniu słowa pisanego. Jej zalety odkryli już starożytni Egipcjanie, nad wejściem do biblioteki w Aleksandrii widniały słowa „Psyches iatreion” czyli „lecznica duszy”. W tradycyjnej medycynie hinduskiej wykorzystywano baśnie jako środki lecznicze w różnego rodzaju chorobach psychicznych. W 1781 roku francuski pisarz i filozof Denis Diderot twierdził, że uzdrowił swoją żonę, która cierpiała na depresję, czytając jej na głos frywolne książki.
Dziś wielu z nas ma swoje własne „apteczki domowe” pełne literatury, którą czytamy w chwilach radości i smutku.

My, bibliotekarze również zajmujemy się działalnością biblioterapeutyczną: prowadzimy zajęcia z chorymi dziećmi w szpitalu, z pacjentkami Oddziału Klinicznego  Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej, ze starszymi ludźmi - pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, oraz z osobami niepełnosprawnymi uczestniczącym w Warsztatach Terapii Zajęciowej Zespołu Aktywności Społecznej. Wiele można by na ten temat pisać, bo z każdą grupą odbiorców praca wygląda inaczej. Dzieci wolą formę zabawy, starsi lubią odwoływać się do wspomnień, pacjenci w szpitalu chcą zapomnieć o chorobie i cierpieniu. Dlatego biblioterapeuta powinien wiedzieć którą formę terapii zastosować i jaki rodzaj literatury wybrać dla grupy swoich podopiecznych lub do odbiorcy indywidualnego.

Więcej na temat różnych alternatywnych form terapii (arteterapia, choreoterapia, biblioterapia) będzie można usłyszeć i zobaczyć na konferencji „Rola terapii zajęciowej w procesie leczenia kobiet”, z cyklu „Inteligentna i emocjonalna służba zdrowia”, która odbędzie się 12 maja w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
i@

Brak komentarzy: