wtorek, 15 czerwca 2010

Na słodko (raz jeszcze)


Między 21 kwietnia a 9 czerwca MBP przeprowadziła cykl zajęć dla dzieci pt. „Czekoladowe granie i bajanie”. Celem zajęć była nie tylko zabawa i objadanie się słodyczami (choć to podobało się najbardziej), ale także zapoznanie dzieci z historią czekolady i rozbudzenie ich wyobraźni, poprzez ogłoszenie konkursu na opowiadanie z motywem czekolady. Eksperyment się udał – wpłynęło do nas wiele prac. Dzieci stanęły na wysokości zadania i wybór najlepszych opowiadań okazał się zadaniem niezwykle trudnym. Jury początkowo nie potrafiło się ze sobą zgodzić, ale po wielokrotnym czytaniu nadesłanych na konkurs prac, wybraliśmy jednogłośnie trzy najlepsze.

Pierwszą nagrodę przyznaliśmy Angelice Lach za pracę pt. „Pierwsza przygoda czekoladowego detektywa”. Opowiadanie, jak na 11-letnią autorkę, napisane po mistrzowsku, przedstawia przygodę Detektywa z Czekolady Mlecznej, który rozwiązuje zagadkę zniknięcia ze sklepu o nazwie „Warzywko” całego zapasu kakao i cukru pudru – składników niezbędnych do wyrobu czekoladowych króliczków. Drugie miejsce zajął Wincenty Zgondek i jego opowiadanie o wojnie pomiędzy księstwami: Południowej Czekolady i Północnej Czekolady. Decydująca bitwa, w której dzięki orzechowym nabojom zwyciężyły wojska Południowej Czekolady, dowodzone przez księcia Marcelino Kakaowe Ucho, rozegrała się na ogromnej czekoladowej szachownicy (praca pt. „Wojna czekoladowa”). Trzecią laureatką naszego konkursu została Magdalena Ćwiek, autorka opowiadania pt. „Urodzinowe przygody Czekolady”. Podczas przyjęcia z okazji dwunastych urodzin, solenizantka o imieniu Czekolada (córka Rogala i Marmolady) zostaje porwana przez Niedźwiedzia Faworka, groźnego przestępcę, który właśnie uciekł z więzienia. Dziewczynka ratuje się z opresji dzięki czekoladzie, na którą niedźwiedź jest uczulony.

To jednak nie koniec czekoladowych atrakcji. W minioną środę gościliśmy w sali wykładowej panią Ewę Petrymusz, która przyjęła od nas zaproszenie na „Podwieczorek czekoladowo-literacki”. Nie wszystkim pracownikom MBP pomysł zorganizowania „czekoladowej” imprezy dla dorosłych czytelników się spodobał. Na kilka godzin przed zaplanowanym spotkaniem pojawiały się przypuszczenia, że nikt nie przyjdzie, a jednak… Frekwencja dopisała. Ci, którzy poświęcili swój cenny czas na przyjście na nasz „Podwieczorek”, mogli wysłuchać fragmentów książek brawurowo przeczytanych przez naszego gościa. Tematem przewodnim była oczywiście czekolada w różnych odsłonach i wariantach. Wysłuchaliśmy takich tekstów jak: „Przepiórki w płatkach róży” Laury Esquirel, „Gorzka czekolada” Charlotte Armstrong, czy „Czekolada” Joanne Harris. Całości dopełniły: pokaz slajdów, przedstawiający historię tego smakołyku oraz czekoladowy poczęstunek. Podczas „Podwieczorku” poznaliśmy także laureatkę konkursu na opowiadanie z motywem czekolady w kategorii „Dorośli” – nagrodę otrzymała Dina Staszak za pracę pt. „Prawdziwa Czekolada”. Niestety nie mogę was zaprosić na fotorelację ze spotkania, ponieważ impreza uznana za niewartą zainteresowania – nie została sfotografowana.

@m.   

Brak komentarzy: