czwartek, 9 września 2010

Postępy w komputeryzacji - dzieje się chociaż tego nie widać :)

Informatyczny system zarządzania biblioteką Prolib M21 wdrażany jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu od września ubiegłego roku.
Co do tej pory udało nam się osiągnąć?
Całościowo przygotowane do udostępnia są dwie agendy: Dział Informacyjno – Bibliograficzny oraz Pracownia Historii Bytomia i Informacji Regionalnej. Priorytetem, stało się dla nas, uruchomienie 
w systemie pierwszej z wypożyczalni, mianowicie Wypożyczalni Beletrystycznej. Obecnie przygotowano do udostępniania około 16.000 książek z tejże agendy.
Jednocześnie do systemu wprowadzane są zbiory: Wypożyczalni Popularnonaukowej, Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Czytelni Czasopism i Wypożyczalni Audiowizualnej.
Zarówno bibliotekarki pracujące w WB jak i w Dziale Gromadzenia, Opracowania i Organizacji Zbiorów dokładają wszelkich starań, aby jak najszybciej przygotować dla Państwa tę agendę. W tym miejscu trzeba wspomnieć, że nasze zbiory opracowywane są z autopsji. Oznacza to, że każda z książek „wędruje’ do Działu Opracowania, gdzie zostaje opisana, sklasyfikowana a następnie, już w wypożyczalni, takiej publikacji zostaje nadany znak miejsca, drukuje się naklejkę z kodem kreskowym, która w przyszłości stanowić będzie podstawę do wypożyczenia.
Cały ten proces jest bardzo czasochłonny, wymagający skupienia i uwagi, nie wspominając o pracy fizycznej związanej z transportem książek i ich ponownym układaniem na półkach.
Kolejna, bardzo ważna sprawa, to przygotowanie do udostępnienia w przestrzeni publicznej katalogu OPAC WWW, będzie to kamień milowy we wdrażaniu Proliba, jeden z najbardziej widocznych efektów naszej pracy..
Ale na to musimy jeszcze trochę poczekać.
A co już za nami?
1. Wdrożenie modułów: Gromadzenie oraz Opracowanie,
2. Tworzenie i uzupełnianie bazy czytelników oraz na jej podstawie, wydawanie plastikowych kart czytelniczych,
3. Wprowadzanie do bazy różnego typu dokumentów, opracowywanych wg formatu MARC 21: muzycznych płyt kompaktowych, wydawnictw ciągłych, kartograficznych, książki mówionej i innych typów materiałów bibliotecznych,
4. Parametryzacja modułu Bibliografia, dzięki któremu będziemy mogli tworzyć „Bibliografię Bytomia” w systemie Prolib i udostępniać ją on – line,
5. Stworzenie środków ochrony bezpieczeństwa systemu informatycznego, w którym przetwarzane są dane osobowe,
6. Tworzenie i aktualizowanie Lokalnej Kartoteki Haseł Wzorcowych.


Wdrażanie zintegrowanego systemu bibliotecznego, na który składa się wiele, często bardzo różniących się od siebie modułów, (bo i spełniających różnorakie funkcje), jest procesem długofalowym. Ponieważ zależy nam, abyście Państwo, otrzymali ostatecznie produkt wysokiej jakości, spełniający Wasze oczekiwania, prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.


Zapewniam, że z naszej strony dokładamy wszelkich starań, aby w przyszłości sprostać Państwa wymaganiom i uprzyjemnić korzystanie z naszej książnicy.

Brak komentarzy: