poniedziałek, 11 października 2010

Kontrolowany bookcrossing, czyli kiermasz książek w bibliotece

Czym jest bookcrossing? Jak podają definicje to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając spore zainteresowanie i popularność.
Bookcrossing , czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, ( park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje.
Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody - dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze.
No i tak to  właśnie wygląda. Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników postanowiliśmy zorganizować coś co niejako przypomina bookcrossing, niemniej ma formę zdecydowanie bardziej kontrolowaną. Organizujemy kolejny już kiermasz książek, tym razem zwracając się do czytelników mieszkających w dzielnicach Bytomia. Zasada jest prosta: chcesz podzielić się swoimi zbiorami, wymienić i wzbogacić swój księgozbiór – przyjdź do nas. Do 10 listopada zbieramy książki we wszystkich placówkach filialnych na terenie całego miasta. Każdy, kto przyniesie jakąś interesującą książkę, wartą przeczytania i w dobrym stanie, otrzyma kupon, który w trakcie trwania kiermaszu będzie mógł wymienić na dowolną, wybraną przez siebie  książkę. Kiermasz będzie organizowany w dniach 15 – 17 listopada  w godzinach od 10.00 do 17.00 na terenie: Placówki Nr 1 w Szombierkach (ul. Podhalańska 7), Placówki Nr 4 na Stroszku (ul. Hlonda 37) oraz Placówki Nr 23 w Centrum (ul. Łużycka 12).
Wszelkich informacji udzielamy we wszystkich placówkach na terenie miasta oraz pod numerem telefonu (32)787-06-01 do 03 w. 119 lub 121 oraz 501147668.
Serdecznie zapraszamy i życzymy udanych „łowów”.
i@

Brak komentarzy: