poniedziałek, 20 grudnia 2010

Wspomnienie o profesorze Władysławie Studenckim
16 grudnia 2010 przypadała 100. rocznica urodzin naszego patrona – profesora Władysława Studenckiego. Z tej okazji 18 grudnia br. zostało zorganizowane spotkanie poświęcone Jego osobie. Spotkanie to zgromadziło rodzinę, studentów i przyjaciół profesora, było okazją do wspomnień o Nim.
Profesor Władysław Studencki urodził się 16 grudnia 1910 roku w Żywcu. W latach 1929—1933 studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Z Bytomiem związał się po wojnie, żył w nim i pracował aż do 1965 roku. Był twórcą Bytomskiego Klubu Literackiego, którego gośćmi było wielu znakomitych twórców m.in. Maria Dąbrowska, Jan Parandowski czy Jarosław Iwaszkiewicz. Chętnie przyjeżdżali do klubu również uczeni np.: Władysław Tatarkiewicz, Kazimierz Wyka.


Od 1955 roku Władysław Studencki pracował w Katedrze Historii Literatury Polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.

Cytując prezydenta miasta Bytomia Piotra Koja: „Profesor Studencki to nie tylko wybitny polonista, to osoba, która tworzyła historię naszego miasta, dowodem na to, że pamięć o Nim jest żywa jest to spotkanie”.

Miejska Biblioteka Publiczna nosi imię profesora Władysława Studenckiego od 1993 roku.


Władysław Studencki zmarł 22 grudnia 1985 roku w Bytomiu, został pochowany na bytomskim cmentarzu Mater Dolorosa.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Profesor był wspaniałym, ciepłym Człowiekiem. Sypał z rękawa anegdoty i kawały, nie tylko związane z literatami. Każdy student czuł respekt przed Jego ogromną i rozległą wiedzą, najgorsze co można było usłyszeć na egzaminie, to jak Prof. wpisując pozytywną ocenę mówił - EUROPEJCZYK powinien to wiedzieć, a były to lata "sojuszu" z Rosją i do Europy było nam daleko. Uczył nie poprzez strach przed nim ale zmuszał do nauki, bo człowiek nie chciał się przed nim okazać nieukiem.