wtorek, 1 lutego 2011

Nie tylko dla czarownic...


Dni mijają, a za oknem ciągle szaro i zimno. Długie zimowe wieczory ciągną się w nieskończoność, a aromatyczna kawa lub gorąca malinowa herbata stały się ulubionym zwieńczeniem każdego mojego dnia. A co do kawy? Tak, mogą być smaczne ciasteczka, ale mniej kaloryczna wydaje się dobra lektura. I to właśnie o lekturze na długie zimowe wieczory dziś będzie.

W 2005 roku w warszawskim wydawnictwie W.A.B. ukazała się powieść Dziewczyny z Portofino Grażyny Plebanek, opowiadająca historię czterech koleżanek z warszawskiego blokowiska. Powieść zapoczątkowała tak zwaną serię „z miotłą”, w ramach której do dziś ukazało się ponad czterdzieści tytułów. Seria poświęcona jest twórczości kobiet z całego świata, przez co, ukazując życie kobiet w różnych krajach, stanowi niesamowity kalejdoskop kultur całego globu.

Moją ulubioną pisarką wydającą powieści w ramach serii „z miotłą” jest Majgull Axelsson, szwedzka dziennikarka, która debiutowała powieścią Droga do piekła, wydaną po raz pierwszy w Polsce w 2003 roku pod tytułem Daleko od Niflheimu. Warte polecenia są wszystkie książki autorki, ale mnie najbardziej zafascynowały powieści Ta, którą nigdy nie byłam i Kwietniowa czarownica. Bohaterką pierwszej jest MaryMarie, kobieta sukcesu, która nie ma szczęścia w życiu prywatnym. Mąż MaryMarie zostaje znaleziony na ulicy pewnego wschodnioeuropejskiego miasta, prawdopodobnie wyrzucony przez okno przez nieletnią prostytutkę. Ma strzaskany kręgosłup i do końca życia pozostanie inwalidą. Myśli kobiety czuwającej przy łóżku chorego męża zaczynają toczyć się dwoma odmiennymi torami: Mary zamierza zabrać męża do domu i otoczyć opieką, Marie chce odłączyć go od respiratora. Kwietniowa czarownica opowiada o trzech siostrach przygarniętych i wychowanych przez zastępczą matkę. Początkowo niezwiązane ze sobą historie Christiny, Margarety i Birgitty, zaczyna łączyć postać Desiree, chorej na porażenie mózgowe kobiety, która niczym kwietniowa czarownica potrafi wcielać się w ludzi i zwierzęta. Warto sięgnąć także po włoską powieść Jestem tu od wieków, sagę kobiet rodu Falcone, opowiadającą o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, dążeniu do szczęścia, życiowych wyborach i przemijaniu. Lubiącym kontrowersyjną literaturę może spodobać się Insekt, zbiór dziewiętnastu opowiadań francuskiej pisarki Claire Castillon – historie matek i córek, które prowadzą ze sobą odwieczną grę, przepełnioną podstępami, manipulacją i fikcyjnymi problemami, niepotrzebnie komplikującymi życie. Gustującym w pikanterii polecam Smak miodu Salwy an-Nu’ajmi – odważną syryjską powieść erotyczną, wyklętą i zakazaną w większości krajów arabskich. Na zainteresowanych książką w Wypożyczalni Audiowizualnej MBP czeka wersja audio.

Pełną listę tytułów, które ukazały się w ramach serii „z miotłą”, znajdziecie na stronie wydawnictwa W.A.B. w zakładce literatura piękna / z miotłą. Poniżej podaję niektóre tytuły dostępne w Wypożyczalni Beletrystycznej MBP:


Białe zeszyty Sonia Raduńska


Ból kamieni Milena Agus


Dom Augusty Majgull Axelsson


Droga do piekła Majgull Axelsson


Ja, Tituba, czarownica z Salem Maryse Conde


Jestem tu od wieków Marioline Venezia


Kwietniowa czarownica Majgull Axelsson


Opowieść żony Lori Lansens


Płacząca Zuzanna Alona Kimchi


Sto butelek na ścianie Ena Lucia Portela


Ta, którą nigdy nie byłam Majgull Axelsson


Vita Melania Mazzucco


Zupa z granatów Marsha Mehran


Zapraszam do lektury!


@m.

Brak komentarzy: