wtorek, 15 marca 2011

Nie taki komputer straszny, czyli słodkie przebojeIdąc za ciosem po „Dniu Bezpiecznego Internetu” dla młodzieży, nie mogłyśmy się oprzeć pokusie, by nie podsumować naszych warsztatów komputerowych z seniorami. Chcąc ukoronować 6 edycji spotkań realizowanych pod nazwą „Potrafi babcia, potrafi wnuczek, potrafię i j@” zorganizowałyśmy spotkanie specjalne – przebojowe i jak na tłusty czwartek przystało, obfitujące w słodkości.„Koncert życzeń” (bo tak nazywała się nasza impreza) odbył się w ramach „Tygodnia z Internetem 2011”, czyli polskiej edycji europejskiej kampanii „Get Online Week 2011” organizowanej przez sieć Telecentre-Europe pod patronatem honorowym Neelie Kroes – Komisarz Unii Europejskiej ds. agendy cyfrowej. W Polsce „Tydzień z Internetem 2011” jest skierowany przede wszystkim do osób powyżej 50 roku życia, bowiem z najnowszych badań wynika, że ponad 10 milionów Polaków po pięćdziesiątym roku życia nie korzysta z Internetu! Co ciekawe, w zeszłym roku w polskiej kampanii wzięło udział 8 uczestników, natomiast w roku bieżącym było ich 6786.Wracając na nasze lokalne podwórko, jak już zapewne wiecie, MBP w Bytomiu dysponuje 36 stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu dla użytkowników, w tym 27 w budynku głównym. Z 6 stanowisk z ministerialnego programu „Ikonka” można korzystać za okazaniem dokumentu tożsamości, a z pozostałych, jako zapisany czytelnik posiadający aktualną kartę biblioteczną. Zarówno kompy ministerialne, jak i czytelnicze cieszą się dużym zainteresowaniem. Mając na uwadze naszych seniorów od 2009 roku prowadzimy warsztaty komputerowe dla osób, które nie miały do czynienia z pecetem. Przedstawiamy podstawowe zasady korzystania z komputera, edytora tekstu i Internetu, pomagamy założyć konto e-mailowe. Nie prowadzimy profesjonalnych kursów, ale pomagamy oswoić się z inteligentną maszyną liczącą, zrobić pierwszy krok w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii.
Przechodząc jednak do sedna sprawy, czyli do naszego wirtualnego koncertu życzeń, składał się on z dwóch części. W pierwszej, w której naszym gościem był również wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Rogowski, uczestnicy warsztatów wyszukiwali w Internecie swoje ulubione przeboje, których wspólnie wysłuchaliśmy. „Smak i zapach pomarańczy” Tadeusza Woźniaka - piosenka inicjująca spotkanie była dedykacją bibliotekarek Działu Informacyjno-Bibliograficznego dla wszystkich uczestników warsztatów w podziękowaniu za odwagę i gotowość zrobienia pierwszego kliknięcia właśnie w naszej bibliotece. Bibliotekarki wyszukiwały piosenki, objaśniając po kolei wykonywane czynności. Pierwsze lody zostały przełamane i Goście odważyli się wyjawić nam nie tylko swoje hity, ale również podzielić się ciekawą historią z Ich życia dotyczącą ulubionego przeboju. Spektrum było szerokie, od powabnego walca „Nad pięknym modrym Dunajem” Straussa do energetycznego „We are the champions” Queen. Tę część zakończyliśmy słodkim akcentem przy pysznych faworkach ufundowanych przez bytomską ciastkarnię „Patrych” (ul. Podgórna 3). Zdradzam nazwę ciastkarni, by zaspokoić zainteresowanie Gości, którzy rozpływając się nad smakiem faworków, pytali o źródło. Część druga miała miejsce w Informatorium, gdzie każdy już indywidualnie mógł wyszukiwać swoje ulubione teledyski, teksty piosenek i informacje o artystach. Tam również wszyscy uczestnicy spotkania zarejestrowali swój udział w ogólnoeuropejskiej akcji „Get Online Week 2011”.Na koniec chcę dodać, iż miłym zaskoczeniem dla nas było zaangażowanie i wigor naszych Kursantów, a cenną nagrodą Ich uśmiech.

@wz

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Kompy ministerialne i czytelnicze... czyli co? Zajęcia kompowe ? Czy komputerowe?
Takich perełek kiedy się słucha młodych ludzi jest bardzo dużo... odpalić kompa, siąść na komputer i wiele innych. A język polski jest taki ładny.

Ochódzki Rysio pisze...

Owszem "polska języka - ładna języka" lecz dzięki aktywności pewnego polityka dopuszcza także "skróty myślowe".

Anonimowy pisze...

To nie są skróty myślowe, tylko zaśmiecanie języka.