wtorek, 10 maja 2011

Biblioteki świętują (cz.2)


Drodzy Czytelnicy, dzisiaj – zgodnie z wczorajszą zapowiedzią - kolejny cytat literacki obrazujący pewną tajemniczą bibliotekę. Ze średniowiecznego opactwa przenosimy się dziś do książnicy współczesnej, ale jakże magicznej:

„W bibliotece było ciemno i niesamowicie. Zapalił lampę, żeby widzieć drogę wzdłuż rzędów książek. Lampa wyglądała, jakby sama płynęła w powietrzu. Czuł, że ją trzyma, ale mimo to na ten widok dreszcze przebiegały mu po plecach.


Dział Ksiąg Zakazanych mieścił się w samym końcu sali. Harry przeszedł ostrożnie ponad sznurem oddzielającym ten dział od reszty biblioteki i uniósł lampę, by widzieć tytuły książek.

Niewiele mu mówiły. Złuszczone, wyblakłe złote litery składały się na słowa w nie znanych mu językach. Niektóre księgi w ogóle nie miały tytułów na grzbiecie. Na jednej była ciemna plama, która wyglądała jak dawno zaschła krew. Poczuł mrowienie w karku. Może to sobie wyobraził, a może nie, ale miał wrażenie, że książki szepcą coś cicho, jakby wiedziały, że ogląda je ktoś, kto nie powinien tu być.

Trzeba od czegoś zacząć. Postawił ostrożnie lampę na podłodze i zaczął przeglądać najniższy rząd w poszukiwaniu czegoś ciekawego. Jego uwagę zwrócił wielki, czarno-srebrny wolumin. Wyciągnął go z trudem, bo okazał się bardzo ciężki, wsparł na uniesionym kolanie i otworzył…”

Zapraszam do śledzenia kolejnych cytatów.

@m.

4 komentarze:

Fredzia Moll pisze...

Harry Potter czy Harry Angel? Wybieram...Harry'ego Pottera. Proszę o trudniejsze zagadki :D

@m. pisze...

Cykl o Harrym Potterze składa się z siedmiu części. Cytat pochodzi z jednej z nich. Z której?

Fredzia Moll pisze...

Część pierwsza "Harry Potter i kamień filozoficzny" J.K.Rowling. To było bardzo podchwytliwe pytanie :D

Lady Zgaga pisze...

A ja myślałam, że to "Brudny Harry"
a to pech...nici z nagrody.