czwartek, 26 maja 2011

Nowe technologie nie takie straszne


17 maja w sali wykładowej MBP odbyła się konferencja pod tytułem „Technologie informacyjno – komunikacyjne w codziennym zastosowaniu”, poświęcona internetowym aspektom administracji, bankowości i edukacji. Okazją do zorganizowania spotkania był Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, obchodzony od 2006 roku.



W pierwszej części konferencji, z wykładem „Usługi elektroniczne świadczone przez administrację dla mieszkańców i przedsiębiorców”, wystąpił Łukasz Szczęsny, przedstawiciel Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego. Tematem prelekcji był przede wszystkim System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej, ułatwiający kontakty z jednostkami administracji publicznej (urzędami gmin i powiatów), za pomocą Internetu. Na platformie SEKAP można znaleźć szczegółowe opisy najpopularniejszych usług realizowanych przez zrzeszone w ramach projektu samorządy. Ze strony www.sekap.pl dowiemy się, jakich dokumentów potrzebujemy, aby załatwić problematyczne dla nas sprawy, a także wypełnimy i wyślemy elektroniczne formularze, co niewątpliwie pozwoli ograniczyć ilość wizyt w urzędach do niezbędnego minimum. Uczestnicy konferencji mogli także zapoznać się z zasadami takich usług jak: e-deklaracje czy e-sądy (umożliwiające zakładanie niektórych spraw sądowych drogą elektroniczną).



Jako drugi, w wystąpieniu „Internetowi nie płacą, bo wszystko robią sami”, głos zabrał reprezentant ING Banku Śląskiego, Jacek Pfeifer, który zapoznał słuchaczy z zaletami elektronicznych kont bankowych oraz zasadami bezpiecznego korzystania z tego typu usług. Udział przedstawiciela ING w naszym spotkaniu nie był poświęcony, jak niektórzy czytelnicy bloga sugerowali, reklamie tegoż banku, zakończonej – wymuszonym na uczestnikach spotkania – masowym zakładaniem kont bankowych. Zamiast tego w tej części konferencji słuchacze mogli zapoznać się z historią bankowości elektronicznej (czy wiecie, że pierwszy bankomat w Polsce pojawił się w latach 80. w Warszawie?) oraz wybiegając nieco w przyszłość, dowiedzieć się o ciekawych rozwiązaniach technologicznych, które w niedługim czasie mogą stać się częścią naszej codzienności.



Na zakończenie spotkania głos zabrała Gabriela Ballion z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Tematem prelekcji było „Wykorzystanie e-learningu w procesie nauczania dorosłych”. Osoby zainteresowane tematem usłyszały o różnych formach tego typu edukacji, które obejmują bierne przekazywanie informacji studentom poprzez dokumenty w formie Word, PDF, prezentacje slajdów czy nagrania audio, interaktywny udział uczniów poprzez quizy i gry symulacyjne, oraz fora dyskusyjne, dające możliwość wymiany informacji z innymi studentami. Pani Ballion zapewniała, że taki rodzaj nauczania ma wiele cech pozytywnych, na przykład dostępność do portalu edukacyjnego 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, co daje możliwość dostosowania czasu lekcji do własnych potrzeb. Plusem z pewnością będzie też możliwość ustalenia własnego tempa pracy. Warto dodać, że koszty takiej edukacji często bywają niższe niż w przypadku studiów w systemie tradycyjnym, bo nie obejmują kosztów podróży i zakwaterowania. Jako ciekawostkę podam, że Narodowy Bank Polski - w zakładkach Edukacja/E-learning – oferuje szereg kursów edukacyjnych z bankowości, finansów i ekonomii.

Podsumowując: nie bójmy się korzystać z rozwiązań i udogodnień oferowanych nam przez różnego typu instytucje drogą elektroniczną. Mądre i świadome wykorzystywanie tego typu usług może przynieść nam wiele korzyści.

@m. & co.

Brak komentarzy: