czwartek, 12 stycznia 2012

Niezwykłe spotkania z historią Bytomia


28 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe – czas, na który na pewno z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. Co szczęśliwsi wyjadą na narty (za granicę, bo u nas śniegu jak na lekarstwo) lub na kursy i obozy językowe (nauka języków obcych nadal jest na topie). Ale będą i tacy, którzy zostaną w domu. I to właśnie z myślą o nich Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży przygotowała cykl spotkań pod nazwą „Niezwykły Bytom”, poświęconych historii miasta.

Tak, wiem – słowo „historia” brzmi mało atrakcyjnie (zwłaszcza w uszach dzieci). Obiecuję jednak, że nudno nie będzie. Podczas czterech spotkań przybliżymy dzieciom historię miasta, w którym mieszkają, a motywem przewodnim naszych opowiadań będzie książka znanego bytomskiego dziennikarza Marcina Hałasia „Niezwykły Bytom. Historia miasta dla dzieci”.

Podczas pierwszego spotkania – 31 stycznia – wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Górnośląskiego, w celu obejrzenia znajdującej się tam makiety średniowiecznego Bytomia. Po powrocie do biblioteki spróbujemy wykonać własną makietę miasta, na której odwzorujemy, między innymi, średniowieczny rynek, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zamek książąt bytomskich, domy ówczesnych mieszkańców Bytomia oraz mury obronne miasta. Podczas sklejania makiety, dzieci będą mogły nie tylko rozwinąć swoje zdolności plastyczne, ale i zapoznać się z historią powstania miasta oraz zasadami życia społecznego w średniowieczu.Uczestnicy feriowych spotkań dowiedzą się także skąd wzięła się nazwa „Bytom”, jak nazywa się dokument przyznający jakiejś osadzie prawa miejskie i jaką rolę w powstaniu Bytomia odegrało Wzgórze św. Małgorzaty. Swoją wiedzę mali uczestnicy będą mogli wykorzystać podczas gry planszowej, którą rozegrają między sobą na ostatnim spotkaniu.

Zapraszamy serdecznie do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w dniach:

31 stycznia

2 lutego

7 lutego

9 lutego

Zawsze w godzinach: 12.00 – 14.00

@m.

Brak komentarzy: