środa, 8 lutego 2012

Komputeryzacja...


W styczniu zostały oddane do użytku, w pełni skomputeryzowane, poniższe agendy Gmachu Głównego:

- Wypożyczalnia Literatury Beletrystycznej,
- Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży,
- Dział Informacyjno – Bibliograficzny,
- Pracownia Historii Bytomia i Informacji Regionalnej,
- Czytelnia Ogólna, a w niej - czasopisma.

Co kryje się pod pojęciem „w pełni skomputeryzowane”? Otóż od września 2009 roku, wdrażamy w bibliotece zintegrowany system zarządzania biblioteką Prolib M21, udostępniając kolejne jego moduły. Obecnie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych użytkowników oraz pragnąc uprzyjemnić im korzystanie z biblioteki, wprowadzamy możliwość: zamawiania, rezerwacji oraz prolongaty dokumentów bibliotecznych on – line.

Co z tego wynika? Każdy posiadacz adresu e-mail, pod warunkiem, że wpisał go czytelnie na zobowiązanie, będzie mógł samodzielnie, dwukrotnie prolongować wypożyczone wcześniej materiały biblioteczne, rezerwować lub zamawiać książki i czasopisma. Ponadto zostanie powiadomiony listem e-mail, o upływie terminu zwrotu materiałów bibliotecznych.

Słów kilka dla osób, które po raz pierwszy będą logowały się do katalogu OPAC.

Co trzeba zrobić, aby móc skorzystać z wyżej wymienionych usług? By opisane funkcje działały poprawnie, należy czytelnie wpisać na zobowiązaniu adres e-mail oraz podać wymyślone przez siebie hasło dyżurującemu bibliotekarzowi, który wprowadzi te dane do bazy czytelników. Dzięki temu, po otwarciu strony www biblioteki, a następnie kliknięciu w ikonkę OPAC (po prawej stronie ekranu), można zalogować się do katalogu. Po wejściu do OPAC – a, klikamy w ikonkę „Loguj” (znajdującą się w prawym górnym rogu), wpisujemy numer karty oraz podane bibliotekarzowi, podczas zapisu, hasło. Tym sposobem logujemy się na swoje konto (klikamy w ikonkę „Konto” u góry ekranu, pod nazwą katalogu) i powtórnie wpisujemy hasło. Otwiera się strona z naszymi danymi…

Po pierwszym zalogowaniu się na swoje konto, należy zmienić hasło dostępu (zakładka „Zmiana hasła” po lewej stronie ekranu, pod danymi osobowymi). Zmieniając hasło zabezpieczamy swoje dane osobowe.

Zakładki, znajdujące się po lewej stronie ekranu, informują nas o statusie, jaki posiadamy w bibliotece, dokumentach wypożyczonych lub zamówionych. Z tego miejsca możemy prolongować materiały biblioteczne, przejrzeć swoją historię lub wysłać zamówienie.

O tym jak postępować, krok po kroku, korzystając z katalogu czy też chcąc złożyć zamówienie, rezerwację, przedłużyć termin wypożyczenia - informują nas osobne zakładki, których linki znajdują się na stronie głównej www biblioteki, pod ikonką - „wejściem” do katalogu OPAC (są również w wersji PDF, tak więc można je wydrukować).

A jakie są plany na przyszłość dotyczące komputeryzacji? W dalszej kolejności uruchomione zostaną kolejne agendy: Wypożyczalnia Literatury Popularnonaukowej, Wypożyczalnia Zbiorów Audiowizualnych, Czytelnia Ogólna, a później przyjdzie czas na Placówki Filialne. Z pewnością, w dalszym ciągu prowadzone będą prace mające na celu przyjazne korzystanie zarówno z katalogu OPAC jak i z samej biblioteki.

Brak komentarzy: