piątek, 16 listopada 2012

W czasach Gutenberga

Dzięki firmie KALANDER 12 listopada Miejską Bibliotekę Publiczną w Bytomiu odwiedzili XV- wieczni rzemieślnicy pierwszych drukowanych ksiąg: drukarz, zecer i ilustrator. Dzięki tej wizycie mogliśmy podpatrzeć ich pracę i narzędzia. W warsztacie zecera samodzielnie składaliśmy czcionki, co wcale nie było prostym zadaniem. Wymagało ono nie lada skupienia i dokładności, aby do druku nie trafił tekst, który jest błędnie złożony.Nasze największe zainteresowanie wzbudziła prasa drukarska w warsztacie drukarza, przy której opowiadał o pierwszych drukowanych książkach i zdradził tajemnicę pomysłu Jana Gutenberga. Pod jego okiem ochoczo przystąpiliśmy do drukowania certyfikatu uczestnictwa w warsztatach drukarskich.


Ale starodawne księgi były również pięknie zdobione, zatem od drukarza udaliśmy się prosto do ilustratora. W jego warsztacie mogliśmy wykonać ilustrację bardzo ciekawą techniką, która wymagała uruchomienia sporej wyobraźni.


Na pamiątkę uczestnictwa w zajęciach, wykonaną ilustrację oraz certyfikat własnoręcznie potwierdzony lakową pieczęcią mogliśmy wziąć do domu.

Brak komentarzy: