wtorek, 4 czerwca 2013

Sympatyczne trolle tematem warsztatów animacji poklatkowejW 1945 roku fińska pisarka Tove Jansson wydała powieść dla dzieci „Małe trolle i duża powódź”. Książka opowiadała o przygodach sympatycznych trolli – Muminków, zamieszkujących fikcyjną Dolinę Muminków, umiejscowioną gdzieś na terenie Finlandii. Do roku 1970 Tove Jansson napisała jeszcze osiem książek o przygodach Muminków i ich przyjaciół, a dzieci na całym świecie pokochały małe trolle. Powieści Finki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i, mimo iż od wydania ostatniej książki o Muminkach minęło kilkadziesiąt lat, sympatyczni mieszkańcy Doliny Muminków nadal cieszą się zainteresowaniem dorosłych i ogromną sympatią wśród dzieci.


Książki Tove Jansson doczekały się wielu adaptacji – radiowych, teatralnych, filmowych, komiksowych. W latach 1977-1982 w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for powstał serial animowany „Opowiadania Muminków”, oparty na powieściach Tove Jansson. Z materiałów przygotowanych na potrzeby serialu zmontowano także pełnometrażowe filmy o przygodach mieszkańców Doliny Muminków.


Pozazdrościliśmy innym twórcom filmowych adaptacji przygód fińskich trolli i postanowiliśmy stworzyć własną animację. Do wspólnej zabawy (a zarazem artystycznego eksperymentu – bo była to pierwsza próba stworzenia filmu animowanego, podjęta przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu) zaprosiliśmy dzieci z klas II-III Szkoły Podstawowej Nr 3 w Bytomiu. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania „O czarodziejskim kapeluszu i zaczarowanych obłoczkach…”, pochodzącego z książki „W Dolinie Muminków”. Jako metodę animacji wybraliśmy wycinankę, co oznacza, że wszystkie poddane animacji postacie należało najpierw narysować, pomalować i wyciąć z kartonu. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyła się praca z kamerą, za pomocą której wykonaliśmy dziesiątki zdjęć. Po zmontowaniu materiału powstał krótki film animowany, którego uroczysta premiera miała miejsce podczas XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Poza twórcami filmu w projekcji wzięły udział także dzieci z bytomskich przedszkoli miejskich.


Bajka spotkała się z dużym zachwytem zarówno wśród uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3, jak i przedszkolaków oraz ich opiekunów.@m.


Brak komentarzy: