środa, 3 lipca 2013

Sekrety mitycznych stworzeń


W miniony wtorek w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie zatytułowane „Smoki – władcy ognia i nieba”, które zainaugurowało cykl wakacyjnych warsztatów dla dzieci, inspirowanych podaniami o mitycznych stworzeniach.


 
Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że smoki znane były już w starożytnej Mezopotamii, ale największą popularność zdobyły w średniowieczu, kiedy to każdy szanujący się rycerz marzył o zabiciu bestii. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci przypomniały sobie jak wyglądały i czym się charakteryzowały najpopularniejsze smoki literackie i filmowe, między innymi: smoczyca Saphira z „Eragona”, Falkor z „Nie kończącej się historii”, smok Mushu, Szczerbatek oraz stworzony przez J.R.R. Tolkiena smok Smaug.


 
Podczas zaciętej dyskusji na temat tego, czy smoki żyły naprawdę, czy są jedynie wytworem ludzkiej wyobraźni, okazało się, że smoki nierzadko widywano także w Polsce. Najpopularniejszym polskim smokiem okazał się smok wawelski, ale i Bytom ma swojego smoka, a na naszym niebie przez cały rok obserwować można Gwiazdozbiór Smoka.


Smoki są także bardzo popularnymi motywami (polskich!) herbów szlacheckich, gier komputerowych, biżuterii oraz wielu gadżetów: plecaków, zegarków, tatuaży, dekoracyjnych szkatułek, naklejek na laptopy, a nawet ozdób samochodowych.


 
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci wykonały z papieru barwne chińskie smoki, które we wschodniej kulturze symbolizują siły dobra i mądrość.

Na kolejne spotkanie zapraszamy w najbliższy wtorek 9 lipca o godzinie 1200. Motywem przewodnim warsztatów będą gryfy.

@m.1 komentarz:

Anonimowy pisze...

:) :) :)