piątek, 6 września 2013

Nasza Pyza mała w Polskę się wybrała

Okrągła kluska z mąki ziemniaczanej, zwana pyzą, pewnego dnia ożyła, skoczyła z łyżki i powędrowała przez Polskę. Wyczarował ją wiatr, a może, stworzyła dziecięca wyobraźnia, bo właśnie dzieci pierwsze zauważyły przemianę kluski i zawołały:- Matulu, matulu! Ta Pyza ma oczy! One też ubrały Pyzę w łowickie spódniczki, zawiązały jej na głowie chusteczkę, włożyły buciki i wyprawiły na wędrówkę po kraju. Wędrówki zwinnej, tłuściutkiej Pyzy zainspirowały nas bibliotekarzy do opracowania programu wakacyjnych spotkań dla najmłodszych czytelników pod hasłem „Nasza Pyza mała w Polskę się wybrała”, które odbywały się w każdy czwartek w placówkach filialnych.


Z Pyzą-Podróżniczką byliśmy w górach, na Pomorzu, na Warmii i Mazurach, na Kurpiach, na Dolnym i Górnym Śląsku oraz w Małopolsce. Każde spotkanie było „kolażem” konkursów plastycznych i gier edukacyjnych, nie zabrakło także legend, podań, baśni, a wszystko to poprzetykane było jak kolorowy łowicki pasiak tańcem, piosenką, wesołą zabawą i słońcem, którego w czasie tegorocznych wakacji mieliśmy baaaardzo dużo. NaszaPyza została trochę unowocześniona, bo czasami zamiast dreptać po polskich dróżkach, serfowała razem z dziećmi po Internecie w poszukiwaniu ciekawostek dotyczących miast i regionów. Na zakończenie wakacji, które miało miejsce w Budynku Głównym, przypomniano raz jeszcze trasę, jaką przebyła Pyza wraz z najmłodszymi czytelnikami naszej bytomskiej książnicy w czasie wszystkich wakacyjnych spotkań, a przede wszystkim wręczono książki najbardziej aktywnym oraz certyfikaty wszystkim uczestnikom wakacji w bibliotece. Zachęcono również do obejrzenia makiet i wystawy prac wykonanych przez dzieci biorące udział w tegorocznym projekcie. 


Mamy nadzieję, że jak zwykle udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zabawę z edukacją (w tym roku regionalną).

kkal

Brak komentarzy: