sobota, 14 lutego 2015

Sezamie, otwórz się..., czyli krótka historia biżuterii

„Diamonds are a girl’s best friend” 
                                               Marilyn Monroe

 Niejedna kobieta marzy o pierścionku z diamentem. Przyznam się, że ja też. Ten pięknie załamujący światło słoneczne kamień, jest najdroższym powszechnie dostępnym kamieniem szlachetnym. Ale ozdobę damskiej biżuterii stanowią nie tylko diamenty. Równie piękne i warte pożądania są szmaragdy, rubiny, szafiry, turkusy, bursztyny, perły…


O tych wyżej wymienionych i wielu innych kamieniach mogli dowiedzieć się co nieco uczestnicy spotkań zorganizowanych w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży w czasie ferii zimowych. Dzieci dowiedziały się nie tylko z jakich kruszców wykonuje się biżuterię i jakich kamieni używa się do jej dekoracji, ale także co noszono na przestrzeni wieków w różnych częściach świata.
Zamiłowanie do rzeczy pięknych i niepraktycznych towarzyszy człowiekowi w zasadzie od zawsze. Czy wiecie, że najstarsza znaleziona biżuteria liczy sobie około 100 tysięcy lat i wykonana jest z zębów i kości zwierzęcych? Kto nosiłby dziś coś takiego?


Mieszkańcy starożytnego Egiptu wykazali się większą pomysłowością i do tworzenia biżuterii wykorzystywali złoto, które dekorowali kolorowymi paciorkami oraz elementami szkła i fajansu. Pamiętacie film „Kleopatra” ze słynną rolą Elizabeth Tylor? Do dziś przepych i finezyjność jej strojów i biżuterii zachwyca widzów na całym świecie. Aktorka kochała klejnoty także w życiu prywatnym. W ciągu swojego życia zgromadziła niebywałą kolekcję biżuterii od najsłynniejszych jubilerów świata, takich jak Cartier czy Tiffany. Po śmierci Elizabeth Tylor jej kolekcja została zlicytowana.
Dzieci uczestniczące w warsztatach dowiedziały się też czym były fibule i jakie noszono ozdoby w starożytnym Rzymie i Grecji. Czy diamenty już wtedy były popularne? Otóż, nie. Dopiero wprowadzony w XVII wieku szlif diamentowy, pozwolił wydobyć prawdziwe piękno tych kamieni i sprawił, że stały się obiektem pożądania każdej arystokratki.


Wielką miłośniczką brylantów, czyli odpowiednio oszlifowanych diamentów, była królowa Francji, Maria Antonina, żona Ludwika XVI. To właśnie do niej należał obecnie najdroższy klejnot królewski – naszyjnik wyceniony na 3,7 miliona dolarów. Klejnot wykonany jest z czystej platyny, zdobią go liczne białe brylanty oraz dwa rzadkie brylanty żółte i jeden bardzo rzadki brylant różowy. Naszyjnik dodatkowo wieńczy idealny biały brylant o kształcie gruszki.
Zostańmy jeszcze na chwilę przy diamentach. Czy wiecie, że dwa największe oszlifowane diamenty znajdują się w posiadaniu brytyjskiej królowej Elżbiety II? Cullinan I (Wielka Gwiazda Afryki) liczy sobie 530,2 karata i zdobi brytyjskie berło królewskie. Nieco mniejszy Cullinan II (Mniejsza Gwiazda Afryki), o masie 317,4 karata stanowi element brytyjskiej korony państwowej.
Wśród brytyjskich klejnotów wiele entuzjazmu wzbudził pierścionek zaręczynowy księżnej Diany, teraz będący w posiadaniu żony księcia Williama, Kate. Klejnot wykonany został z 18-karatowego niebieskiego szafiru, otoczonego 14 małymi diamentami. Wyceniony na 85 tysięcy funtów, jest dziś najsłynniejszym pierścionkiem zaręczynowym na świecie. Jego srebrną replikę z cyrkoniami można było kupić za kilkadziesiąt dolarów.


Przełom XX i XXI wieku przyniósł nam szeroko produkowaną biżuterię dla masowego odbiorcy, wykonywaną z powszechnie dostępnych materiałów, takich jak plastik lub drewno. Popularne stały się ręcznie robione ozdoby, do produkcji których używa się… w zasadzie wszystkiego – tasiemek, filcu, plastikowych koralików, modeliny, spinaczy do papieru, metalowych śrubek, kredek ołówkowych, klocków Lego lub papieru. Ograniczenie stanowią jedynie wyobraźnia i zdolności manualne twórcy.
To ostatnie tworzywo, czyli papier, stało się podstawowym materiałem, z którego dzieci oraz ich rodzice biorący aktywny udział w warsztatach, wykonali piękne, wielokolorowe korale oraz pasujące do kompletu bransoletki.
Temat tegorocznych ferii spodobał się nie tylko dzieciom, ale także mamom, które chętnie wysłuchały ciekawostek o najsłynniejszych klejnotach świata. Z zajęć zadowolone były zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, którzy z zapartym tchem słuchali o mercedesie wysadzanym kryształkami Swarovskiego, który należy do Darii Radionovej, córki rosyjskiego biznesmena.

@m.  

Brak komentarzy: