czwartek, 9 lipca 2015

Odkrywamy sekrety zwierząt, czyli wakacje w MBPW miniony wtorek w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży odbyło się pierwsze wakacyjne spotkanie dla dzieci spędzających lato w mieście. W tym roku wspólnie z dziećmi i ich opiekunami odkrywamy sekrety zwierząt, tych niezwykłych i tych całkiem zwyczajnych. Pierwsze warsztaty poświęcone były zwierzętom domowym. Nie zabrakło ciekawostek na temat najdziwniejszych ras psów i kotów, które zostały udomowione przez człowieka jako pierwsze. Uczestnicy spotkania poznali różnice pomiędzy kaczką krzyżówką a kaczką domową, a także przekonali się, że świnie, myszy i szczury też bywają sympatyczne.Oprócz faktów i ciekawostek dotyczących wyżej wymienionych zwierząt, przybliżono dzieciom najpopularniejsze sylwetki bajkowych psów, kotów, świnek, kaczek, myszy i szczurów. Wśród barwnego korowodu zwierzęcych bohaterów znaleźli się między innymi: Reksio, Lassie, bohaterowie bajki „Zakochany kundel” czyli Zuzia i Hultaj oraz Idefix – ukochany piesek gala Obelixa. Dzieci dowiedziały się, że najstarszym kocim bohaterem literackim jest Kot w butach – bohater baśni ludowej opublikowanej przez Charlesa Perrault’a w 1697 roku. Zapoznały się z sylwetkami Filemona i Bonifacego, Filonka Bezogonka, Gerfielda i Klakiera – kota czarownika Gargamela z bajek o Smerfach. Sławne świnki reprezentowali: Prosiaczek, Miss Piggy, świnka Babe oraz Pepa. Wśród omawianych postaci bajkowych pojawili się także: Kaczor Donald, Myszka Mickey, Sknerus McKwacz – według amerykańskiej edycji magazynu „Forbes” najbogatsza postać fikcyjna oraz Speedy Gonzales – najszybsza mysz na świecie.

Spotkanie zakończyło się warsztatami artystycznymi, w trakcie których dzieci wykonały barwne prace inspirowane techniką iris folding. 
Kolejne spotkanie już w najbliższy wtorek 14 lipca o godzinie 12.00. Tym razem będziemy mówić o zwierzętach leśnych: wilkach, niedźwiedziach, sarnach, wiewiórkach, sowach.

Serdecznie zapraszamy.

@m.

Brak komentarzy: