piątek, 25 września 2015

Brzydkie kaczątko na planie filmowym


Od stycznia do czerwca w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży odbywały się warsztaty plastyczno-literackie, w których brały udział dzieci z bytomskich przedszkoli. Jako motyw przewodni spotkań wybrano najpiękniejsze baśnie Hansa Christiana Andersena. Przedszkolaki zapoznawały się z tekstami literackimi i wykonywały do nich barwne ilustracje. Efektem tego była wystawa „Baśnie Hansa Christiana Andersena w oczach dzieci z bytomskich przedszkoli”, którą można było podziwiać latem w Galerii Rotunda.


Uzupełnieniem spotkań poświęconych twórczości duńskiego pisarza były warsztaty animacji poklatkowej, do udziału w których zaproszono grupę Muchomorki z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Bytomiu. Dzieci przypomniały sobie baśń „Brzydkie kaczątko”, na podstawie której stworzyły scenariusz filmowy. Kolejny etap pracy nad animacją polegał na stworzeniu przestrzennej scenografii oraz wykonaniu tekturowych figurek zwierząt, pojawiających się w bajce. Dzięki pracy i zaangażowaniu dzieci, powstały piękne ilustracje do baśni i zabawne, kolorowe figurki kaczek, kur, krów, świnek, żabek i łabędzi – bohaterów baśni. Po przygotowaniu szeregu zdjęć, co było najciekawsze i sprawiło dzieciom najwięcej przyjemności, został zmontowany krótki film animowany, wykorzystujący technikę animacji lalkowej.

„Brzydkie kaczątko” to trzeci film animowany przygotowany przez pracowników biblioteki. Podobnie jak dwa poprzednie („Muminki”, „Legenda o bytomskim Świetliku”) i ten spotkał się z dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych. Wszystkie animacje dostępne są na portalu YouTube. A ja gorąco zapraszam do zapoznania się z naszą najnowszą animacją.

Brak komentarzy: