czwartek, 5 listopada 2015

Nadal kreatywni

W październiku odbyły się pierwsze powakacyjne spotkania Kącika Artystycznego „KreaTYwnia”. W dniach 19-20 października gościliśmy u nas uczniów 4 klas Szkoły Podstawowej nr 36 w Bytomiu. Dzieci wzięły udział w warsztatach origami. Ich zadaniem było wykonanie klasycznych papierowych żurawi, które są najbardziej rozpoznawalnym symbolem japońskiej sztuki składania papieru. 

Żuraw w kulturze japońskiej jest symbolem szczęścia i długowieczności, a według wierzeń żyje tysiąc lat. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni wierzą, że jeśli ktoś zrobi tysiąc żurawi z papieru, spełni się jego marzenie. Ta piękna symbolika wpłynęła pozytywnie na zaangażowanie dzieci – w końcu marzeń nikomu nie brakuje. Mimo iż dzieci pracowały w skupieniu i bez wytchnienia, nie udało nam się złożyć tysiąca żurawi.


Pod koniec zajęć prawie każdy potrafił złożyć z pamięci prostą figurkę tego ptaka i wszyscy opuścili Bibliotekę z małymi zalążkami swoich papierowych kolekcji, które być może w przyszłości rozrosną się do tysiąca sztuk kolorowych żurawi każda.
Z kolei 30 października spotkanie Kącika Artystycznego „KreaTYwnia”  nawiązywało do coraz popularniejszego w Polsce Halloween. Wspólnie z dziećmi z kółka plastycznego ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu wykonaliśmy zabawne, kolorowe (i wcale nie straszne) halloweenowe nietoperze. Dzięki naszym pomysłom i inwencji twórczej dzieci okazało się, że nietoperze nie muszą być czarne i nieprzyjemne. Efektem finałowym warsztatów były śmieszne, wielobarwne nietoperze oraz uśmiechnięte buzie dzieci, które miło i kreatywnie spędziły u nas czas.


@m.


Brak komentarzy: