wtorek, 31 maja 2016

Czym skorupka za młodu nasiąknie…


Z okazji XV Tygodnia Bibliotek w Placówce Filialnej Nr 12 odbyły się spotkania dla dzieci o charakterze edukacyjnym, zawierające elementy savoir-vivre.
Moi Mili
Życie pędzi wciąż do przodu,
coraz prędzej gna i bryka
i czasami w tym pośpiechu
coś ważnego nam umyka.

A więc wniosek dzisiaj stawiam,
aby każdy z nas spróbował
przy okazji, bez okazji,
mówić częściej takie słowa:

Do widzenia, i dzień dobry
co tam słychać?, jak się czujesz?
i poproszę, i przepraszam
oraz proszę i dziękuję.

Wtedy ludziom na tym świecie
sympatyczniej ciut by było.
No, a przecież o to chodzi,
by się wszystkim milej żyło!

M. Strzałkowska
Na spotkaniach dzieci poznały zawody związane z książką i biblioteką. A także genialną książeczkę, w której autor Maciej Wojtyszko, pod pseudonimem Zofia Bezdomny, w zabawny sposób opowiedział jak powstaje książka. Dzieci dowiedziały się kim jest autor, czym zajmuje się ilustrator i co robi redaktor. Wspólnie śledziliśmy los powstawania książki od momentu, kiedy w mozole wychodzi spod pióra autora, poprzez cały proces redagowania i drukowania, aż po chwilę, kiedy książka trafia na biblioteczne półki.
Tyle, że wtedy zaczyna ona już żyć własnym życiem. A raczej jej bohaterowie. Krokodyl, smok, żaba i foka szykują się na spotkanie z dzieciakami. Tylko obawiają się, czy mali czytelnicy będą gotowi na przyjęcie tego cennego daru, jakim jest książka. Czy będą miały czyste ręce? Czy po lekturze odłożą książkę na miejsce? I w tym momencie przyszedł czas na savoir- vivre w bibliotece: grzeczne powitanie, szacunek do książek (czyste ręce, odkładanie książeczek na miejsce, dbanie o wypożyczone książeczki) oraz poprawne zachowywanie się w bibliotece.


Nasza filia wzięła również udział w Pikniku Rodzinnym organizowanym przez Zespół Szkół Nr 1 w Bytomiu ul. Arki Bożka 21, na którym zaprezentowano ofertę placówki oraz rozdano ulotki promujące Miejską Bibliotekę Publiczną w Bytomiu. Zorganizowano również bajkowy mini konkurs dla najmłodszych uczestników festynu.


kkal

Brak komentarzy: