piątek, 20 maja 2016

„KreaTYwnia” z myślą o naszych mamach


W przyszłym tygodniu będziemy obchodzić Dzień Matki. Święto to towarzyszy nam od dziecka i rzadko zastanawiamy się nad jego pochodzeniem. A jest ono prawie tak stare jak świat, bowiem jego historia ma swoje korzenie w starożytności. Już w starożytnej Grecji obchodzono wiosenne święto Matki Natury, podczas którego oddawano hołd Rei, żonie Kronosa, matce Hadesa, Posejdona, Zeusa, Hestii,
Demeter, Hery. Będąc matką pierwszych i najważniejszych bóstw w greckim panteonie, Reja była czczona jako matka wszechświata i wszystkich bóstw. Około 1600 roku, czyli już w czasach nowożytnych, w Anglii i Szkocji pojawiła się tradycja świętowania tak zwanej Matczynej Niedzieli, która wypadała zawsze w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.  Był to dzień wolny od pracy, więc wtedy brytyjska służba odwiedzała rodzinne domy. Z tej okazji również swoje matki, którym składano drobne podarunki w zamian za błogosławieństwo. Po II wojnie światowej święto powróciło do Wielkiej Brytanii w formie, jaką znamy do dziś.
W Polsce Dzień Matki, obchodzony od 1914 roku, przypada na 26 maja, ale najpopularniejszym terminem tego święta na świecie jest druga niedziela maja. Wtedy świętują między innymi: Niemcy, Włochy, Czechy, Słowacja, Grecja, Szwajcaria, Belgia, Austria, Dania, Holandia, Finlandia, Łotwa, Ukraina, Chiny, Indie, Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, Australia, Japonia. W pewnych krajach (Maroko, Mołdawia, Albania, Afganistan) Dzień Matki obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet, czyli 8 marca. W Egipcie wszystkie mamy świętują 21 marca, w Tajlandii 12 sierpnia, a w Indonezji 22 grudnia. Choć daty na które przypada to święto na całym świecie są różne, to prawie we wszystkich krajach Dzień Matki obchodzi się w ten sam sposób. Mamy obdarowywane są kwiatami i czekoladkami, a najmłodsi wręczają swoim mamom ręcznie wykonane laurki z pięknymi życzeniami. 


Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom najmłodszych czytelników i zorganizowała spotkanie Kącika Artystycznego „KreaTYwnia” poświęcone Dniu Matki. Wszystkie dzieci, które odwiedziły bibliotekę  13 maja o godzinie 16.00, mogły samodzielnie przygotować barwne laurki dla swoich mam. I choć był to piątek, warsztaty jak najbardziej nie były pechowe. Dzieci włożyły w swoją pracę całe serca i każdy opuścił budynek z uśmiechem na twarzy i piękną kartką dla swojej mamy.

@m.  

Brak komentarzy: