poniedziałek, 13 czerwca 2016

Cała Polska czytała dzieciomCzy może być coś straszniejszego niż czytanie? Czy może być coś milszego niż czytanie? Nie znam czynności równie strasznej, co czytanie lektur szkolnych. Nie znam czynności równie miłej, co czytanie dla przyjemności. A czytanie w gronie rodzinnym – z rodzicami, dziadkami, starszym lub młodszym rodzeństwem – do której kategorii można zaliczyć? Czytać można zarówno swoim własnym dzieciom jak i tym „cudzym” (jakkolwiek podobno wszystkie dzieci nasze są). Czytać można wszędzie – w przedszkolach, szkołach, bibliotekach, piaskownicach, parkach. Od 1998 r. działa Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Jej misją jest dbanie o prawidłowy rozwój psychiczny i emocjonalny dzieci i młodzieży. Działania Fundacji skupiają się na propagowaniu czytania. Czytanie, jako forma spędzania wolnego czasu. Czytanie, jako codzienny rytuał. Czytanie, jako świetna zabawa. I taką okazją do wspólnej zabawy są Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom. Po raz pierwszy taki Tydzień został zorganizowany w 2001 r. Hasłem tegorocznego, XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, było Czytanie uskrzydla

Nasz Tydzień Czytania zaczęliśmy w środę, 1 czerwca. Zaprosiliśmy na nie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu. Spotkanie rozpoczął dyrektor MBP – pan Dariusz Kot, czytając Jajko J. Brzechwy. A potem była i Lokomotywa J. Tuwima czytana przez panią Marcjannę Just i kilka opowiadań D. Gellner, które przeczytała pani Małgorzata Adamiec-Kawka. Swoje wiersze, pisane dla dzieci (m.in. Żabę, Psa i kota, Kucharza i królika) przeczytał pan Andrzej Hadryś. Spotkanie zakończyliśmy czytaniem bajki po angielsku. Czytała ją pani Małgorzata Bachanek – lektorka języka angielskiego ze szkoły językowej My school of English w Bytomiu. Drugiego dnia, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu również wysłuchały wierszy czytanych przez pracowników MBP. Tym razem, jako bonus, obejrzały przedstawienia Królewna Gburka oraz Krasnoludki na jagodach. Przedstawienia te były przygotowane przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu.


Czy może być coś straszniejszego niż czytanie? Czy może być coś milszego niż czytanie? Nie mam milszych wspomnień z dzieciństwa niż to z czytaniem mojej młodszej siostrze. A zatem czytanie nie jest takie straszne, a wręcz sympatyczne. Czytać należy nie tylko z okazji Tygodnia Czytania, ale przy każdej nadarzającej się okazji. A czasem to i bez okazji, co może być dobrą okazją do czytania właśnie ;).

Czego sobie i Wam życzę

Aga ;)

Brak komentarzy: