wtorek, 7 czerwca 2016

Spotkanie autorskie z Anną JankoNiedawno gościliśmy w naszej bibliotece panią Annę Janko – niezwykłą pisarkę, poetkę, krytyka literackiego i felietonistkę, laureatkę wielu nagród literackich, autorkę o której Krystyna Kofta powiedziała: udowodniła, że poezja może być świetną szkołą prozy.
Twórczość naszego gościa obejmuje praktycznie wszystkie gatunki literackie.
Wybitny krytyk literacki Artur Sandauer powiedział o poezji Anny Janko: Jest to poezja kobiety, ale w żadnym razie kobieca. Przykuwa do siebie jakimś czarem, ukrytą tajemnicą, zmuszając go, by wciąż powracał do ich lektury.

Wiersze: Diabłu świeca; List do królika doświadczalnego; Wykluwa się staruszka; Koronki na rany; Zabici czasem długo stoją,; Świetlisty cudzoziemiec; Du bist Der, niemieckojęzyczny wybór wierszy; Wiersze z cieniem

Powieści: Dziewczyna z zapałkami; Pasja wg św. Hanki; Mała zagłada (nagroda Miesięcznika Nowe Książki za rok 2015, laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2016. Książka nominowana jest do prestiżowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej w 2016 roku (ogłoszenie finalistów we wrześniu, nagroda wręczona zostanie w październiku).

Biografie: Boscy niezwykli (Margaret Mitchell, Mia Farrow, Czesław Miłosz).


Spotkanie toczyło się przede wszystkim wokół ostatniej książki Mała zagłada traktującej o dziedziczeniu pamięci i mierzeniu się jednocześnie z jej ciężarem i okrucieństwami. Pisarka pokazuje, jak odległy wojenny dramat, którego doświadczyła jej matka 1 czerwca 1943 roku w rodzinnej wsi Sochy na Zamojszczyźnie, trwa do dziś w kolejnych pokoleniach. Autorka - wrażliwa słuchaczka, wyrozumiała córka, świetna obserwatorka, nie ucieka od emocji. Nie pozwala jednak na traktowanie prywatnej opowieści w oderwaniu od wielkiej historii. To książka o genetycznej traumie, smutku, gniewie, ale też o zrozumieniu i przebaczeniu. To tragiczny fragment historii II wojny światowej. Autorka bardzo ciekawie i zajmująco opowiadała o swojej twórczości, w szczególności o procesie powstawania Małej zagłady - najważniejszej w jej życiu książki, wyczerpująco odpowiadała na zadawane pytania, czytała wiersze i fragmenty swojej najnowszej książki. Dzięki ciekawym opowieściom pisarki wśród audytorium (w większości członków DKK) wywiązała się gorąca dyskusja.
Niezapomniane spotkanie zostanie na długo w pamięci. Było nie tylko okazją do spotkania z pisarką i jej twórczością, ale również ciekawą lekcją historii. Spotkanie z Anną Janko zostało zorganizowane przez Instytut Książki w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki.

Karina Maczuga

Brak komentarzy: