środa, 29 czerwca 2016

„Zło dobrem zwyciężaj…”Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce,
Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa,
Tu wszystko jest możliwe, zwierzęta są szczęśliwe,
A dzieci wiem coś o tym latają samolotem.

Nikt tutaj nie zna głodu, nikt tu nie czuje chłodu
I nawet ja nie kłamię, nikt się nie skarży mamie.

                                                        Jan Brzechwa

Bajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się barwny i radosny. Dlatego w tym roku Tydzień Czytania Dzieciom w placówkach filialnych obchodziliśmy pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj…”. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tych wyjątkowych dniach filie odwiedziły dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz młodzież z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. Łącznie we wszystkich zajęciach i spotkaniach wzięło udział około 400 osób

Głównym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek, takich gdzie dobro wygrywa. W każdej grupie wiekowej dzieci wspaniale spędziły czas. Przeprowadzono zabawy, w których trzeba było wykazać się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych. Czytano terapeutyczne (tzw. bajki-pomagajki), rozmawiano o emocjach i sposobach rozwiązywania problemów, poznano pojęcie „dobra i zła”. Dzieci dowiedziały się co to są postacie bajkowe, zapoznały się z wartościami pozytywnymi i negatywnymi w tekstach bajko-terapeutycznych. Na podstawie wybranych bajek dzieci wskazały zalety i wady ludzi oraz miały okazję przekonać się jacy jesteśmy dla siebie na co dzień. Podczas zajęć wykonano prace plastyczne nawiązujące do tematu spotkań oraz przeprowadzono zabawy integracyjne. Jednym słowem „dla każdego coś dobrego”. 


Kreatywne zabawy, ciekawi goście, ale przede wszystkim książki zdominowały zajęcia w filiach. W dobie komputerów i telewizji nie sposób nie dostrzec szansy, jaką jest kontakt z dzieckiem poprzez książkę, która buduje zaufanie, zrozumienie i poczucie bezpieczeństwa dziecka, uwrażliwia go na dobro i piękno, daje mu wsparcie, stymuluje rozwój oraz umożliwia poznanie rzeczy cudownych i własnych motywów działania.


Sto razy już mówiłem,
gadałem bez końca
I wciąż będę Lechitom
smutnym przypominał,
Że dom, w którym jest książka,
jest przybytkiem słońca,
A dom, w którym jej nie ma,
to mroczny kryminał. 

             Kornel Makuszyński 

Brak komentarzy: