sobota, 17 marca 2018

„Zwykłe pisanie, takie zwykłe myśli snucie…”W minionym tygodniu w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie z nastoletnią poetką i prozatorką, Karoliną Wietrzyk. Karolina ma 13 lat i jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 54 w Bytomiu. Jej pasją jest pisanie wierszy oraz nauka języka angielskiego. Własne opowiadania zaczęła pisać już w przedszkolu. Później odkryła w sobie miłość do rymów i tak zaczęła tworzyć wiersze. W 2017 roku jej opowiadanie „Księżycowy pył” zostało nagrodzone III miejscem w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „OKNO”, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie, a kierowanym do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Karolina opowiedziała nam o sobie i swoim zamiłowaniu do pisania wierszy. Dowiedzieliśmy się, że nagrodzone opowiadanie początkowo było pracą domową z języka polskiego, dopiero potem, trochę rozbudowane, za namową polonistki zostało zgłoszone na konkurs. Młoda pisarka uchyliła nieco rąbka tajemnicy i przyznała, że w tym roku również startuje ze swoimi tekstami do kolejnej edycji „OKNA”. Niestety regulamin konkursu nie pozwala na publiczną prezentację zgłaszanych tekstów. Tak więc, aby poznać nowe dzieła Karoliny musimy jeszcze zaczekać.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu. Na czwartoklasistach niewiele od nich starsza koleżanka zrobiła duże wrażenie. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały ciekawych anegdotek z życia i rozwoju twórczości naszego gościa, a także poznały nagrodzone opowiadanie i kilka wierszy.

Spotkaniu towarzyszyły warsztaty plastyczne. Dzieci miały za zadanie stworzyć kolaże ze starych gazet i czasopism, inspirowane wierszami Karoliny. Wszyscy świetnie sobie poradzili. Powstałe prace stały się częścią wystawy, którą można oglądać w naszej Placówce Filialnej nr 23, mieszczącej się przy ulicy Łużyckiej 12.

Na koniec Karolina podpisała wszystkim chętnym egzemplarz naszego kwartalnika „Akapit” z zamieszczonym w nim swoim opowiadaniem „Księżycowy pył”. 


Trzymamy kciuki za Karolinę i życzymy jej powodzenia również w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „OKNO”, a wszystkim dzieciom odkrywania w sobie podobnych zainteresowań.


@m.

Brak komentarzy: