piątek, 20 lipca 2018

Bytomska biedronka wybiera się nad morze


W kwietniu, działający przy Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Klub Młodego Filmowca „Animatorek” rozpoczął realizację kolejnych warsztatów animacji poklatkowej. Do udziału w projekcie zaproszono dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu, a na warsztat wzięliśmy opowiadanie 13-letniej bytomskiej pisarki Małgosi Janickiej „Wakacyjna podróż biedronki”.
Małgosia jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu. Od kilku lat pisze i tworzy ilustracje do swoich tekstów. Jest mistrzynią komponowania ciekawych, dowcipnych dialogów oraz dobrą obserwatorką. Kanwą jej opowiadań stają się często codzienne zdarzenia. W swoim dorobku ma już kilka tytułów. Oprócz tego, że dużo czyta i tworzy własne teksty, jest także zapaloną harcerką, początkującą gitarzystką oraz miłośniczką zajęć twórczo-artystycznych. Swoje debiutanckie opowiadanie „Zielona jaszczurka” napisała w wieku 7 lat. Od tamtej pory wena twórcza jej nie opuszcza i w każdej wolnej chwili wymyśla kolejne historie, które przenosi na papier.

W trakcie warsztatów młodzi artyści zapoznali się z opowiadaniem Małgosi, stworzyli na podstawie tekstu literackiego scenariusz filmowy i wykonali szereg rysunków, które posłużyły do przygotowania krótkiego filmu animowanego, wykonanego metodą animacji poklatkowej.

8 czerwca, podczas XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, odbyła się uroczysta premiera animacji „Wakacyjna podróż biedronki”. W pokazie filmu wzięli udział jego twórcy, czyli dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9, autorka opowiadania, na podstawie którego powstała animacja oraz dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą najnowszą animacją.


Anna Misiak

Brak komentarzy: