środa, 18 sierpnia 2010

WYPOŻYCZALNIA LITERATURY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY DONOSI…

Tegoroczne lato w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży odbywa się pod hasłem „Ekologiczne lato w Bibliotece”.
Dzieci biorące udział w zajęciach mogą dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek dotyczących środowiska, które nas otacza (min:, że ekologia to nauka ścisła; że ptak dodo został wytępiony do 1680 r.; że w Polsce żyły kiedyś sępy płowe; że ostatni tur padł w 1627 r.). Zbierają również punkty za udział w spotkaniach – na zwycięzców czekają nagrody książkowe.Do tej pory poruszono następujące tematy:
- Ziemia
- Woda   
- Powietrze
- Zwierzęta
- Rośliny
- Parki Narodowe

Na ostatnim spotkaniu mowa była o parkach narodowych. Uczestnicy poznali krótką historię powstawania parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych. Następnie przedstawiono dzieciom prezentację multimedialną dotyczącą miejsc chronionych na terenie naszego miasta.
Kolejnym etapem zajęć był quiz, podczas to, którego uczestnicy odpowiadali na szereg pytań dotyczących zarówno parków narodowych w Polsce jak i na świecie. Każda poprawna odpowiedź była punktowana.
Tradycyjnym elementem spotkań była zabawa w „wisielca”. Dzieci odgadywały hasła związane tematycznie z zajęciami. Towarzyszyła temu jak zwykle ostra rywalizacja.
Następnie, jak co tydzień, były rysunki oraz origami. Tym razem uczestnicy starali się zrobić z papieru żabę. Związane to było z ciekawostką na temat Muzeum Żaby mieszczącym się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Okazało się jednak, że żaba z papieru sukcesu nie odniosła, (ponieważ wszyscy uczestnicy stwierdzili, że jest „za trudna”) natomiast kwiatki origami robione na poprzednich zajęciach znów cieszyły się popularnością (na wcześniejszych zajęciach to one były „za trudne”).
Na zakończenie uczestnicy, którzy zdobyli najwięcej punktów oraz brali udział w zajęciach po raz trzeci otrzymali nagrody książkowe.


Kolejne spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek o godzinie 11.00. Serdecznie zapraszamy.

Brak komentarzy: