poniedziałek, 16 stycznia 2012

Bytomskie Spotkania Historyczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej 


Miejska Biblioteka Publiczna oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, zapraszają na Bytomskie Spotkania Historyczne, podczas których zaprezentowana zostanie historia Śląska z lat 1933-1989 Głównym celem projektu, skierowanego do miłośników historii, bez względu na wiek i wykształcenie, jest przypomnienie wydarzeń mających miejsce na Śląsku od momentu objęcia władzy przez Adolfa Hitlera w Niemczech, do upadku komunizmu w Polsce.

W przedsięwzięciu wezmą udział pracownicy katowickiego IPN-u, m.in. Grzegorz Bębnik, dr Dariusz Węgrzyn, dr Adam Dziuba, dr Adam Dziurok i Bogusław Tracz. Prelegenci postarają się przybliżyć słuchaczom następujące zagadnienia: rządy nazistowskie i wybuch wojny w 1939 roku, zdobycie regionu przez Sowietów w roku 1945 oraz budowę nowej władzy komunistycznej i jej funkcjonowanie przez następne 4 dekady. Pierwsze spotkanie poświecone będzie okupacji Śląska przez Armię Czerwoną, która w styczniu 1945 roku wkroczyła na Górny Śląsk. Tematem przewodnim będzie deportacja mieszkańców naszego regionu do Związku Sowieckiego oraz jej społeczne i ekonomiczne skutki. Prelekcja dr. Dariusza Węgrzyna, pt. „Pod czerwoną gwiazdą” połączona będzie z prezentacją nowych publikacji poświęconych omawianym problemom. Podczas pierwszego wykładu, zostaną także zaprezentowane unikalne materiały multimedialne pochodzące ze zbiorów IPN-u.

Udział w Bytomskich Spotkaniach Historycznych to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć sobie lub poznać dzieje naszego regionu, tym bardziej, że uczestnicy spotkań zaprezentują nowe, nie znane dotąd fakty. Będzie to więc doskonała lekcja historii oraz pomysł na to, aby w ciekawy i interesujący sposób spędzić popołudnie. W trakcie spotkań, które będą odbywały się w każdy drugi wtorek miesiąca, będzie można także zadawać pytania prelegentowi oraz komentować wypowiadane przez niego treści. Pierwsze spotkanie odbędzie się 24 stycznia 2012 roku o godz. 17:00, w Sali wykładowej MBP (III piętro).

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w Bytomskich Spotkaniach Historycznych.

AH

Brak komentarzy: