piątek, 27 stycznia 2012

Tak było…


24 stycznia bieżącego roku, w naszej bibliotece odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone historii Górnego Śląska w latach 1933-1989. Projekt noszący nazwę Bytomskich Spotkań Historycznych, został przygotowany wspólnie z katowickim Instytutem Pamięci Narodowej.

Pierwszy wykład zatytułowany „Pod czerwoną gwiazdą” wygłosił dr Dariusz Węgrzyn. Prelekcja poświęcona była deportacji ludności naszego regionu do Związku Sowieckiego, co nastąpiło po wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk, w styczniu 1945 roku.

Podczas wykładu mogliśmy dowiedzieć się m.in. w jaki sposób wywożono mieszkańców i jaka była ich liczba. Zaprezentowano również fakty dotyczące warunków panujących w obozach pracy, do których ich wywożono. Poruszono także kwestię skutków społecznych i ekonomicznych jakimi dotknięte były osamotnione rodziny deportowanych.

Po zakończonym wykładzie, słuchacze mogli zadawać pytania prelegentowi. Elementem kończącym spotkanie była emisja filmu „Przemilczana tragedia”, dotyczącego deportacji ludności Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 roku.

W spotkaniu wzięła udział spora liczba uczestników, co świadczy o dużym zainteresowaniu mieszkańców Bytomia historią regionu.

Kolejne Bytomskie Spotkanie Historyczne, które poświęcone będzie obozowi pracy w Świętochłowicach-Zgodzie, odbędzie się 14 lutego 2012 roku w sali wykładowej MBP. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 17:00. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w prelekcji.

Brak komentarzy: