czwartek, 12 września 2013

Narodowe czytanie Fredry

Słuchają mnie młodzi, a ja gawędzę i pier­wej dru­gich niż siebie utrudzę.  (Aleksander Fredro)

                Narodowe Czytanie jest wydarzeniem ustanowionym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – rok temu odbyło się ono po raz pierwszy i czytano wtedy publicznie fragmenty „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W tym roku Prezydent wybrał dzieła Aleksandra Fredry, w uzasadnieniu pisząc:
                „Znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków. Na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą. Tę rozpiętość, którą nietrudno odnaleźć w jego dziełach, warto wydobyć właśnie dzisiaj, gdy potrzeba nam lekkości, krytycznego spojrzenia, mądrego dystansu. Bo Fredro ukazuje polskie społeczeństwo takie, jakim ono było – z zaletami i wadami, bez upiększeń, zakłamań. Ale Cześnik Raptusiewicz, Aniela Dobrójska, Pan Jowialski to nie tylko książkowe postaci, to my sami, Polacy z bogatą historią, wielką duszą i fantazją.”


                Narodowe Czytanie, które odbyło się w ponad 750 miastach zainicjowała Para prezydencka odczytaniem bajki „Trzeba by”. Fredrę czytano w parkach, na ulicach, placach, w szkołach, bibliotekach, urzędach, sanatoriach, czy restauracjach. My mieliśmy przyjemność gościć mieszkańców Bytomia  (głównie uczniów) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu w dniu 6.09. o godzinie 11. Spotkanie otworzył Dyrektor Dariusz Kot, który przybliżył zgromadzonym sylwetkę autora. Można więc było się dowiedzieć, że Fredro pochodził z dość postępowego jak na owe czasy (XIX w.) domu, a wydarzeniem, które odcisnęło piętno na jego życiu była wojna. Fredro miał tytuł porucznika, ale swe wojenne zasługi (przyznano mu order Virtuti Militari) przypłacił różnymi fobiami. Przez to, że był w niewoli i nie ominęły go żadne przerażające wojenne sceny, po zakończeniu walk nie znosił tłoku czy zimna.
                Po tych wydarzeniach Fredro zaczął pisać, tworząc głównie komedie, ale też wiersze czy aforyzmy. Znany jest z takich dzieł jak „Zemsta”, „Śluby panieńskie” czy „Pan Jowialski”, ale jego autorstwa są również popularne wiersze „Paweł i Gaweł” czy „Małpa w kąpieli”.


                Gdy już zapoznaliśmy się z biografią Fredry, w rotundzie biblioteki mogliśmy zobaczyć przedstawienie Teatru Erato z Bytomia. Młodzi ludzie wystawili fragmenty „Zemsty” oraz „Ślubów panieńskich”, odczytali też wiersze pochodzące z komedii „Pan Jowialski” („Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”) i zebrali głośną owację od widzów.


                Po tych atrakcjach rozpoczęło się czytanie dzieł Fredry, które rozpoczął Dyrektor Dariusz Kot, przedstawiając śląską wersję „Pawła i Gawła” („Paulek i Gustlik”). Następnie zgromadzeni uczniowie odczytali wiele utworów pisarza, m.in. „Bajkę o sowie”, „ Osła”, „Żonę” czy „Motyla”. Jeden z tekstów przedstawiła Przewodnicząca Rady Miasta Bytomia, pani Danuta Skalska. Na zakończenie ponownie wystąpił Dyrektor MBP, który przeczytał wiersz „Pro memoria”. Uczniowie, którzy przynieśli ze sobą książki Fredry mogli otrzymać na pierwszej stronie pamiątkową pieczęć stworzoną z okazji tego wydarzenia.


Dziękujemy za liczne przybycie i mamy nadzieję, że miło spędziliście czas z twórczością Fredry! Postaci przedstawione w jego dziełach są ponadczasowe i myślę, że niejeden z Was „ma” za sąsiada jakiegoś Rejenta Milczka czy „zna” Papkina. Rozejrzyjcie się tylko uważnie – bohaterowie Fredry są wśród nas…


ks

Brak komentarzy: