środa, 5 czerwca 2013

Wycieczka do krainy pełnej słońca

Godzina czytania jest godziną skradzioną z raju – Thomas Wharton


 
Właśnie trwa Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom i w związku z tym wzięło mnie na wspominki. To znaczy – na wspominki literackie. Ja akurat byłam dzieckiem czytającym. Nie od razu, rzecz jasna! Nie byłam aż tak genialna, by czytać już w kołysce (choć mama wspomina, że prędzej nauczyłam się mówić niż chodzić)  Jednak jak już umiałam składać literki w wyrazy, czytanie stało się moją ogromną pasją (i trwa to do dziś). Ponoć uczyłam się go cichaczem: podpytywałam „A co to za literka? A ta? A tamta?”. Mama odpowiadała mi cierpliwie i dalej czytała bajeczkę. I tak pewnego dnia w trakcie lektury musiała na chwilkę skoczyć do kuchni. Wraca i widzi, że przekartkowałam książeczkę o dwie strony. Chcąc odnaleźć przerwany wątek, cofnęła się, a ja na to orzekłam z dumą: Ale ja tam już przeczytałam! I tak zdumiona mama dowiedziała się, że jej dziecko to cichy geniusz ;)

wtorek, 4 czerwca 2013

Sympatyczne trolle tematem warsztatów animacji poklatkowej



W 1945 roku fińska pisarka Tove Jansson wydała powieść dla dzieci „Małe trolle i duża powódź”. Książka opowiadała o przygodach sympatycznych trolli – Muminków, zamieszkujących fikcyjną Dolinę Muminków, umiejscowioną gdzieś na terenie Finlandii. Do roku 1970 Tove Jansson napisała jeszcze osiem książek o przygodach Muminków i ich przyjaciół, a dzieci na całym świecie pokochały małe trolle. Powieści Finki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i, mimo iż od wydania ostatniej książki o Muminkach minęło kilkadziesiąt lat, sympatyczni mieszkańcy Doliny Muminków nadal cieszą się zainteresowaniem dorosłych i ogromną sympatią wśród dzieci.

poniedziałek, 3 czerwca 2013

ZnajZnak bo warto!


Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej, otrzymała grę edukacyjną pt.: ZnajZnak. Gra składa się z 132 kartoników, na których umieszczono symbole związane z historią Polski. Wśród występujących znaków znajdują się daty, postacie, miejsca i medale. Jednocześnie w grze mogą wziąć udział 32 osoby. W czasie gry jej uczestnicy uczą się lub utrwalają wiedzę o czasach od I wojny światowej aż do roku 1989.