piątek, 9 kwietnia 2010

CZYTAMY ZAMIAST MAMY


Już minął rok, od kiedy po raz pierwszy wkroczyliśmy do okolicznych przedszkoli z książką pod pachą i niejednokrotnie z duszą na ramieniu; jak nas przyjmą dzieciaki, jak zareagują… Było trudno, ale jak widać po rezultatach, daliśmy radę.  W ciągu tego roku pracownicy placówek filialnych zorganizowali 79 spotkań, w których uczestniczyło 2122 przedszkolaków. Zaczęło się trochę niefortunnie – padliśmy ofiarą Pchły Szachrajki… Okazało się, że to co nas dorosłych bawi i śmieszy, niekoniecznie wywołuje podobne reakcje u dzieci. Poszliśmy więc po rozum do głowy i następne utwory do czytania maluchom wybieraliśmy z pomocą pań przedszkolanek, a często sugerowaliśmy się opiniami naszych odbiorców.  Dzieci w wieku przedszkolnym to bardzo wdzięczna, ale jednocześnie szalenie wymagająca grupa odbiorców, żywo lub wręcz żywiołowo reagują na czytane teksty, chętnie rozmawiają na temat tego o czym się czyta, a nade wszystko oczekują wspólnej zabawy. Dlatego nasza „przedszkolna misja czytelnicza” nigdy nie ogranicza się do samego tylko czytania, dzieci są czynnymi odbiorcami: rysują, kolorują, przedstawiają swoje ulubione postacie, a nawet niektóre same próbują czytać swoim rówieśnikom. Na pytanie „Gdzie mieszka bajka” dzieci stwierdzają, że w naszej bibliotece, a kiedy my wychodzimy do domu i drzwi się za nami zamykają, postacie wychodzą z bajek i bawią się wesoło (dlatego czasami książeczki na półkach są trochę pomieszane i poprzewracane). A wszystkich bajek pilnuje pluszowy miś, który bardzo lubi czytać i zawsze siedzi w  kąciku dla dzieci z bajeczką na kolanach.Ku naszemu zaskoczeniu ogromnym zainteresowaniem cieszyły się bytomskie legendy, oraz książki na temat naszego miasta. Przedszkolaki zaskoczyły nas sporą wiedzą na temat Bytomia oraz znajomością wielu legend. Strzałem w dziesiątkę okazało się również czytanie książek z popularnonaukowej serii „Na ścieżkach wiedzy”. Okazuje się, że małe dzieci nie tylko interesują się księżniczkami, smokami i rycerzami, ale także szeroko pojętą wiedzą i posiadają  naprawdę spore wiadomości. Kiedy trudno okiełznać rozbrykane przedszkolne towarzystwo, wystarczy sięgnąć po wiersze z książki „Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie” i już dzieci robią się łagodne jak baranki.
Do akcji czytelniczej przyłączyli się także włodarze naszego miasta: w marcu dzieciom z Przedszkola Nr 15, im. Misia Uszatka o przygodach  patrona ich przedszkola czytał  Prezydent Bytomia Piotr Koj, natomiast w kwietniu dzieciom z klas młodszych Szkoły Podstawowej Nr 38 baśń Andersena „Krzesiwo” czytała Zastępca Prezydenta  Bytomia Halina Bieda.
Liczymy, że akcja nasza zatoczy jeszcze szersze kręgi. Czytanie dzieciom naprawdę przynosi wspaniałe rezultaty i sprawia im ogromną frajdę. Bo tak łatwo wyłowić z grupy te dzieci, którym (niestety) w domu nikt nie czyta i takich maluchów jest jeszcze całkiem sporo. Dlatego właśnie nasza akcja „Czytamy zamiast mamy”. Dajmy wszystkim dzieciom szansę na równy start…
i@

Brak komentarzy: