poniedziałek, 23 lipca 2012

Podróżnicze lato w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży

Od 3 lipca w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży odbywają się wakacyjne spotkania dla dzieci pod wspólnym tytułem „Podróże małe i duże”. Spotykamy się w każdy wtorek o godzinie 12.00 i wyruszamy w podróż do różnych zakątków świata.


Jako pierwsza na naszej trasie letnich podróży znalazła się Japonia. Zwiedziliśmy cztery główne wyspy, na których położony jest ten kraj i dowiedzieliśmy się, że składa się on tak naprawdę z ponad 3 tysięcy małych wysepek, a większą część japońskich terenów stanowią góry. Poznaliśmy tradycyjną kuchnię japońską, składającą się z ryżu i owoców morza oraz dowiedzieliśmy się z jakich części składa się kimono – tradycyjny strój japoński. Przeraziły nas zagrożenia, jakie czyhają w przyrodzie na mieszkańców tego kraju oraz rozbawił szeroki wachlarz tradycyjnych świąt japońskich (zwłaszcza święto lalek hina-matsuri, obchodzone nie tylko przez dzieci, ale i przez dorosłych). Podczas naszej krótkiej podróży po Japonii zwiedziliśmy także japońskie ogrody, poznaliśmy sztuki walki wywodzące się z tego kraju, a także dowiedzieliśmy się kim byli samurajowie.  


10 lipca odwiedziliśmy Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, w skład którego wchodzą Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Tu poznaliśmy najważniejszych członków rodziny królewskiej oraz najsławniejszych bohaterów literatury brytyjskiej – Sherlocka Holmesa, króla Artura, Robin Hooda, Kubusia Puchatka, Harrego Pottera i wielu innych. Przenieśliśmy się na krótką chwilę do magicznych światów wykreowanych przez J.R.R. Tolkiena i C.S. Lewisa oraz dowiedzieliśmy się kim był tajemniczy Guy Fawkes. Oczywiście będąc w Anglii, nie mogliśmy nie poruszyć tematu kuchni angielskiej. Wyjaśniliśmy sobie także co oznaczają terminy tea time lub five o’clock. Pomimo przegranej Anglii w tegorocznych mistrzostwach EURO 2012, poruszyliśmy temat brytyjskich sportów narodowych. Mówiliśmy nie tylko o piłce nożnej, koszykówce i wyścigach konnych ale i dowiedzieliśmy się na czym polegają takie sporty, jak krykiet, rugby i polo.


W miniony wtorek zwiedziliśmy najwyższe szczyty świata. Dowiedzieliśmy się, że na naszej kuli ziemskiej jest 14 tak zwanych ośmiotysięczników, czyli szczytów górskich wznoszących się na wysokość ponad 8 tysięcy metrów nad poziom morza. Do najwyższych z nich należą: Mount Everest (8850 m n.p.m.), K2 (8611 m n.p.m.), Kanczendzonga (8586 m n.p.m.), Lhotse (8516 m n.p.m.) oraz Makalu (8485 m n.p.m.). Wyjaśniliśmy sobie takie terminy, jak Korona Ziemi, Korona Europy i Alpidy. Poznaliśmy różnicę pomiędzy terminami himalaista, alpinista a taternik. Dowiedzieliśmy się jakie zagrożenia czekają na nas w górach i co koniecznie trzeba ze sobą zabrać, kiedy wyruszamy na taką wyprawę.

Każdemu spotkaniu towarzyszyły, dobrane do tematyki zajęć, warsztaty plastyczne.  

Już w najbliższy wtorek – 24 lipca – zapraszamy do Hiszpanii.  

@m.

Brak komentarzy: