środa, 21 sierpnia 2013

Wakacje w bibliotece też mogą być fajne!

Każdy mit jest jakąś wersją prawdy (Margaret Atwood)


             Wakacje są super – to nie ulega wątpliwości! Nie trzeba chodzić do szkoły, można się wyspać i mieć wiele wspaniałych przygód. Może zwiedzaliście nowe miasta i kraje, może spotkaliście się z dawno niewidzianymi kuzynami, a może… spędziliście wakacje w bibliotece? Nuda? Wcale nie!
            Bibliotekarki z działu Literatury dla Dzieci i Młodzieży miały przyjemność przygotować dla Was, naszych Najmłodszych Czytelników, trwające przez lipiec i sierpień warsztaty, których tematem były mityczne stwory. Mogliście się dowiedzieć, że smoki, gryfy czy feniksy są wciąż żywe… w kulturze i sztuce J W każdy wtorek omawialiśmy inne stworzenie.
Na pierwszy – nomen omen – ogień poszedł smok. Te niezbyt przyjemne potwory znane były już od dawna. Są to istoty reprezentujące siły natury i cztery żywioły, zwłaszcza zaś ogień i powietrze. Podczas naszych zajęć okazało się, że czasem nie są one takie straszne. Wspominany został na przykład Smok Wawelski, którego możemy spotkać w Krakowie. Okazał się całkiem sympatyczny – szczególnie, gdy przywołamy  jego poczciwą, brzuchatą postać z serialu animowanego pt. Porwanie Baltazara Gąbki (jako bibliotekarka nie mogę nie wspomnieć, że powstał on na podstawie książki St. Pagaczewskiego pod tym samym tytułem). Po prezentacji nastąpiła część plastyczna, gdzie stworzyłyście z papieru chińskie smoki.

            Kolejnym omawianym stworzeniem był gryf. Ten pół lew, pół orzeł często występuje na herbach. Z prezentacji mogłyście się między innymi dowiedzieć, że zwyczajowo gryfy były płci żeńskiej (przedstawione ze skrzydłami), zdarzały się jednak również gryfy męskie (bezskrzydłe). Stworzenia te zwykle mieszkały wysoko w górach, gdzie zakładały swoje gniazda. Wy na pewno kojarzycie Hardodzioba z Harry’ego Pottera czy gryfy z filmu Opowieści z Narnii. Na zajęciach wykonałyście herb z gryfem.
            Na trzecim spotkaniu zapoznałyście się z postacią feniksa. Był to ognisty ptak, który, jak głosi legenda, umierając zamieniał się w popiół. W popiele znajdowało się jajo, z którego wykluwał się młody ptak. W związku z tą legendą feniks był symbolem Słońca i wiecznego odradzania się życia. W Rosji stworzenie to nazywało się Żar-Ptak i występowało w wielu baśniach. Feniks również był bohaterem książek (Fawkes z serii o Harrym Potterze) oraz gier komputerowych (np. Heroes of MIght and Magic). Nasz feniks przysiadł na barwnym papierowym latawcu. Ta część zajęć spodobała Wam się najbardziej.
            Następnie opowiedzieliśmy Wam o pegazie. Agnieszka Witkowska jak zwykle pokazała kolorową prezentację, z której mogliście się dowiedzieć, m.in., że pegaz to skrzydlaty koń zrodzony z krwi Meduzy. Starsi Czytelnicy mogą kojarzyć program telewizyjny Pegaz, który był emitowany w TVP w latach 1952-2004 i 2009, a młodsi być może widzieli takie bajki jak Herkules czy Barbie i Magia Pegaza. W cyklu  Opowieści z Narnii pegazem staje się koń Truskawek. Nasz pegaz powstał z kolorowego papieru i muszę powiedzieć, że miał bardzo sympatyczny pyszczek.
            Na ostatnim spotkaniu lipca gościliśmy groźnego bazyliszka. Jest on stworzeniem, które rodzi się raz na 100 lat z jaja złożonego przez koguta. Wyglądem przypomina olbrzymiego węża, kojarzony jest także z jaszczurką. Legenda głosi, że gdy ktokolwiek spojrzy w jego ślepia zamieni się w kamień.  Niezbyt przyjemne stworzenie… Niesympatyczny był również bazyliszek z Harry’ego Pottera. Na szczęście nasz stworek był raczej poczciwy, może dlatego, że… zrobiony z rolek po papierze toaletowym J Wasza dzielna reporterka nie zlękła się spojrzeć w jego ślepia i zrobiła takie zdjęcie:
            Pierwsze sierpniowe spotkanie poświęcone było jednorożcowi czyli koniowi z jednym rogiem na środku czoła. W sztuce średniowiecznej i renesansowej był symbolem czystości i niewinności. Wizerunek dziewicy z jednorożcem na kolanach był symbolem Najświętszej Maryi Panny, a sam jednorożec symbolizował Chrystusa. Stworzenie to pojawia się na kartach wielu książek fantastycznych, np. u J.K. Rowling, zaś starsi Czytelnicy sięgnąć mogą do powieści A. Sapkowskiego o Wiedźminie (Pani Jeziora). Nasz jednorożec przedstawiony został na mozaice z papieru.
            Wszystko co dobre szybko się kończy… Także nasze warsztaty dobiegły końca wraz z postacią syreny. Opowiedzieliśmy Wam podczas tego spotkania, że syreny to niebezpieczne i przebiegłe stworzenia wyobrażane najpierw jako pół kobieta, pół ptak, a później jako ryba z głową kobiety lub pod postacią pół kobiety, pół ryby. Te hybrydy pojawiają się w Odysei, gdzie opisane jest jak swym pięknym śpiewem próbują skusić Odyseusza. Najsłynniejszą syrenką z bajek jest Arielka, która zakochała się w przystojnym księciu Eryku i została dla niego przemieniona w kobietę. Syrenkę spotkamy także w Warszawie, gdzie stoi jej pomnik.
            Dziękujemy Wam za wspólną zabawę i serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie wakacji, które odbędzie się w Gmachu Głównym Biblioteki 22.08.2013 r. o godzinie 12. Będziecie tam mogli zobaczyć wykonane przez siebie prace.


ks

Brak komentarzy: