piątek, 18 stycznia 2019

Biblioteka w centrum uwagi, czyli ciekawski dzieciak w biblioteceKilka dni temu Placówkę Filialną Nr 23 odwiedziła grupa sympatycznych przedszkolaków z zaprzyjaźnionego Przedszkola Miejskiego Integracyjnego Nr 8 w Bytomiu. Dzieci z tego przedszkola regularnie uczestniczą w cyklicznych zajęciach literackich pt. „Biblioteka w centrum uwagi, czyli ciekawski dzieciak w bibliotece” organizowanych przez naszą placówkę.


Tym razem spotkanie zostało poświęcone książkom, których bohaterami są babcie i dziadkowie (wkrótce będziemy obchodzić ich święto). Babcie i dziadkowie to najlepszy sposób na smutki, kłopoty i nudę. W trakcie spotkania rozmawialiśmy jakie są nasze babcie i nasi dziadkowie, czy są tacy, jak w książkach autorstwa Raquel Diaz Reguery pt. „Babcie od A do Z i „Dziadkowie od A do Z”? W trakcie czytania książek okazało się, że dzieci rozpoznały typy swoich babć i dziadków: babcie bajarki, podróżniczki, kuchareczki, melomanki, pedantki, królowe, powierniczki tajemnic, pielęgniarki; zaś dziadkowie: bajarze, domatorzy, gawędziarze, tęgie umysły, usypiacze, romantycy, pogromcy potworów, superbohaterowie. 


Dzieci szukały również portretów babć i dziadków w innych książkach. Znalazły je między innymi w „Babci na jabłoni” Miry Lobe, „Mój dziadek jest drzewem czereśniowym” Angeli Nanetti, „Uśmiechnięta pani sama” Wojciecha Bartosza, „Dzieci z ulicy Awanturników” Astrid Lindgren , „Bzowej babuleńce” Hansa Christiana Andersena i oczywiście w „Czerwonym Kapturku”. 
Na zakończenie spotkania czytaliśmy wesoły wiersz pt. „Babcia i pudel” Danuty Wawiłow 

i rymowankę pt. „Babcia zupę gotowała”.


Brak komentarzy: