wtorek, 12 lutego 2019

Kolędowanie z Seniorami


Styczeń to piękny czas kolędowania, tak więc postanowiliśmy w naszej Bibliotece poddać się urokowi świątecznego klimatu. 


W słoneczną środę 30 stycznia, zaprosiliśmy naszych przyjaciół - seniorów z Bytomskiego Centrum Wsparcia z Bytomia-Miechowic, Centrum Pomocy p.w. Ducha Świętego z Bytomia, Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu oraz Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Bytomiu wraz z opiekunami na koncert kolęd w wykonaniu Chóru „Harfa”, działającego przy CK Karolinka w Radzionkowie, pod batutą Pani dyrygent Barbary Stanisz. 
Chór Harfa posiada bogatą historię, w bieżącym roku obchodzić będzie setną rocznicę swojej działalności. Uczestniczył w wielu przeglądach i festiwalach w Polsce i za granic, odnosząc liczne sukcesy. Członkowie chóru zapraszają także inne chóry do Radzionkowa, występując wspólnie na przykład podczas „Wieczoru kolęd”. 

Chór wydał płyty: Kolędy oraz Głoś imię Pana (płyta wydana z okazji 95 lecia istnienia). 

Po przywitaniu miłych gości, Agnieszka Witkowska, bibliotekarka Działu UZ, przybliżyła słuchaczom historię powstawania kolęd oraz tradycje związane z kolędowaniem. Dowiedzieliśmy się, że pierwsze polskie kolędy pochodzą z XV w. i były tłumaczone z języka czeskiego i łaciny. Oryginalna polska twórczość kolędnicza rozwinęła się w XVII i XVIII w. Wtedy też ustalił się termin kolęda w znaczeniu pieśni bożonarodzeniowej. Twórcami kolęd byli, min.: Piotr Skarga, Hieronim Morsztyn, Wespazjan Kochowski, Franciszek Karpiński. 

W wykonaniu artystów usłyszeliśmy mniej znane, aczkolwiek bardzo piękne utwory bożonarodzeniowe m.in. A słowo..., W tę cichą, mroźną noc, Zaśnij Boża dziecino. Nie zabrakło równie znanych kolęd pochodzących z innych krajów, w polskich przekładach: Nad Betlejem w ciemną noc (kolęda francuska), Idź ogłoś to po górach (kolęda amerykańska), Adeste Fideles (średniowieczny hymn katolicki na okres Bożego Narodzenia nieznanego autorstwa) 

Koncert wywołał wielkie wzruszenie (w niejednym oku zakręciła się łza) i radość wśród zaproszonych gości, czego dowodem były gromkie brawa, jakimi nagrodzono artystów. Po koncercie zaprosiliśmy artystów oraz seniorów na słodki poczęstunek. 

Chórowi Harfa oraz Pani dyrygent Barbarze Stanisz składamy serdeczne podziękowania za przygotowanie wspaniałego koncertu. 

Seniorom oraz ich opiekunom dziękujemy, że przyjęli nasze zaproszenie do wspólnego kolędowania. 

Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się w tym gronie. 

@

Brak komentarzy: