środa, 16 lutego 2011

Dzień Bezpiecznego Internetu



Rozwój i ekspansja nowych technologii sprawiły, że trudno dziś wyobrazić sobie życie bez dostępu do Internetu. Komputery towarzyszące nam z początku w miejscu pracy, pojawiły się bardzo szybko w naszych prywatnych domach. Służą nam jako narzędzie pracy, rozrywki, informacji, ale i niosą ze sobą sporo zagrożeń. Problem staje się tym bardziej poważny, że coraz większy odsetek internautów stanowią dzieci, często nieświadome zagrożeń, jakie niosą ze sobą multimedia. Kontakt z niebezpiecznymi treściami, niebezpieczne kontakty, cyberprzemoc czy uzależnienie od komputera to najczęściej spotykane niebezpieczeństwa, czyhające na surfujące po Internecie dzieci. Z badań prowadzonych przez Gemius i Fundację Dzieci Niczyje wynika, że coraz więcej młodych internautów staje się ofiarami cyberprzemocy. W celu promowania bezpiecznego korzystania z Sieci, Komisja Europejska, w ramach programu Safer Internet, ustanowiła Dzień Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest od 2004 roku (w Polsce od 2005r.) i przypada zawsze na pierwszy lub drugi wtorek lutego. Fundacja Dzieci Niczyje i firma Microsoft opracowały wspólnie materiały promujące akcję edukacyjną „3… 2… 1… Internet!”, a ambasadorem projektu został Krzysztof Hołowczyc.


Akcji promowania bezpiecznego korzystania z Internetu po raz kolejny podjęła się MBP. Rozpoczęliśmy 8 lutego zajęciami „3… 2… 1… Internet!” skierowanymi do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych. Podczas zajęć dzieci mogły zapoznać się z przygodami swoich rówieśników – Sandry, Ani, Kuby, Piotrka i Szymona – którzy podobnie, jak nasi mali goście, bez ustanku siedzą przed monitorami komputerów. Oglądane przez dzieci kreskówki, w przystępny i nieco zabawny sposób, przedstawiały podstawowe zagrożenia, z jakimi możemy zetknąć się w Sieci. Czy możemy umieszczać w Internecie ośmieszające innych zdjęcia lub filmiki? Jak się zachować, kiedy ktoś upubliczni takie materiały na nasz temat? Czy umawianie się na spotkania z osobami poznanymi online jest bezpieczne? Jak przygotować się do takiego spotkania? I czy od Internetu można się uzależnić? To tylko niektóre z pytań i dylematów, na które dzieci musiały znaleźć właściwe odpowiedzi. Utrwaleniu i pogłębieniu wiedzy zdobytej na zajęciach, służyło spotkanie z przedstawicielką Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu, które odbyło się 10 lutego w sali wykładowej MBP. I tu, po raz kolejny, dzieci zabłysnęły świetną wiedzą na temat internetowych zagrożeń.


Na koniec mogę mieć tylko nadzieję, że teoria, tak świetnie opanowana na spotkaniach przypominających o zasadach bezpieczeństwa w Sieci, znajdzie u naszych milusińskich, rozsądne zastosowanie w codziennym korzystaniu z Internetu.

@m.

Brak komentarzy: