środa, 20 kwietnia 2011

W technologicznej sieci


Gwałtowny rozwój technologii elektronicznych, z którymi mamy obecnie do czynienia, doprowadził w efekcie do rewolucji komunikacyjno-informacyjnej. Na każdym kroku i w niemalże każdym aspekcie naszego życia mamy do czynienia z nowymi technologiami, które ułatwiają nam naukę, służą jako narzędzie pracy, dostarczają rozrywki. Dzięki globalnej Sieci komunikacja przestała podlegać jakimkolwiek ograniczeniom czasowym i przestrzennym. Ciągle wzrasta popyt na telefony komórkowe i komputery. Z badań GUS wynika, że w roku 2010 komputer osobisty posiadało 69% gospodarstw domowych w Polsce (w 2006 roku było to 45,5%). Od 2006 do 2010 roku prawie dwukrotnie wzrósł dostęp do Internetu – z 35,9% w 2006 roku do 63,4% w roku 2010. Co ciekawe, jako powód braku dostępu do Internetu, Polacy podają przede wszystkim brak potrzeby posiadania łącza internetowego w domu. Dopiero na dalszych miejscach plasują się takie czynniki, jak zbyt wysokie koszty sprzętu, zbyt wysokie koszty dostępu, brak odpowiednich umiejętności, niechęć do Internetu czy względy bezpieczeństwa. W 2010 roku z komputerów regularnie korzystało blisko 60% naszego społeczeństwa. Czynni internauci to przede wszystkim ludzie młodzi, uczniowie i studenci. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż w ciągu ostatnich lat coraz więcej ludzi starszych – między 65 a 74 rokiem życia – zaczyna oswajać się z nowymi technologiami. Jeszcze w 2006 roku zaledwie 2,7% z nich korzystało regularnie z komputerów, w 2010 roku według GUS ten odsetek wyniósł 8,8%.
Spośród szerokiego wachlarza możliwości, jakie daje Internet wykorzystujemy głównie te, które dają nam możliwość komunikowania się z innymi osobami. Coraz ważniejszy staje się dla nas szybki i tani dostęp do Sieci, zapewniający łączność on line 24 godziny na dobę. Dla wiodących firm telekomunikacyjnych stałe poprawianie jakości usług, stało się wartością priorytetową. Firmy i instytucje publiczne kolejno poszerzają zakres swoich usług o świadczenia drogą elektroniczną, niejako wymuszając w ten sposób na klientach umiejętność sprawnego korzystania z nowoczesnych technologii komunikacyjnych. Wykorzystując łącze internetowe możemy korzystać między innymi z usług banków, urzędów miejskich, ośrodków zdrowia, szkół i uczelni wyższych, dlatego też coraz ważniejsza staje się umiejętność wysyłania dokumentów pocztą elektroniczną, czy też dokonywania operacji na internetowym koncie bankowym.
Społeczeństwa, które cechuje szybki rozwój technologii teleinformatycznych zaczęto nazywać z czasem społeczeństwami informacyjnymi. W społecznościach tych podstawowym dobrem staje się informacja, której cena i waga nieustannie wzrastają. Technologie umożliwiające pozyskiwanie, gromadzenie, przetwarzanie i przesyłanie informacji zaczynają pełnić dominującą rolę we wszystkich sektorach działalności człowieka i stają się podstawowym źródłem utrzymania społeczeństwa. Konsekwencją tych przemian staje się konieczność sprawnego i efektywnego wykorzystywania na co dzień nowych technologii przez każdego obywatela Społeczeństwa Informacyjnego. Aby podkreślić wagę i znaczenie nowych przemian technologicznych, w marcu 2006 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 17 maja Światowym Dniem Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI). Z okazji ŚDSI na świecie organizowanych jest wiele wydarzeń poświęconych nowym technologiom, mediom elektronicznym, massmediom, roli jaką odgrywają w naszym życiu oraz zagrożeniom wynikającym z korzystania z nich.
Z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 17 maja 2011 roku Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała dla Państwa konferencję pod tytułem „Technologie informacyjno-komunikacyjne w codziennym zastosowaniu”, która rozpocznie się o godzinie 17 w sali wykładowej na III piętrze. Będą mogli Państwo posłuchać prelekcji na temat świadczenia usług administracyjnych drogą elektroniczną („Usługi elektroniczne świadczone przez administrację dla mieszkańców i przedsiębiorców”), zapoznać się z możliwościami, jakie otwiera przed nami e-edukacja („Wykorzystanie e-learningu w procesie nauczania dorosłych”), a także poznać zalety korzystania on line z usług medycznych i bankowych. Serdecznie zapraszamy już dziś!
@m.
          

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

a potem założymy wszystkim konto w ING - oczywiście za darmo