środa, 12 października 2011

Czy ze składania papieru można zrobić sztukę?


Japończycy sztukę składania papieru przejęli przed wiekami od Chińczyków i doprowadzili ją do takiej perfekcji, że dziś trudno uwierzyć, iż ORIGAMI nie jest rdzennie japońskie. Sztuka ta zaczęła się rozwijać na początku VIII wieku. Początkowo była jedynie rozrywką dworu cesarskiego, a papierowe ozdoby służyły głównie do dekorowania świątyń z okazji uroczystości religijnych. Z biegiem czasu sztuka ta coraz bardziej się upowszechniała, zyskując popularność w całym kraju. Pierwszy podręcznik origami powstał pod koniec XVIII wieku. Można w nim znaleźć między innymi aż 49 sposobów składania papierowego żurawia.



Dziś sztuka składania papieru jest tak samo żywa i lubiana jak kiedyś. Zyskuje wciąż nowych zwolenników nie tylko w Japonii, ale i na całym świecie. Przez odpowiednie złożenie kolorowego papieru można wyczarować dowolną postać. Wszystko zależy od znajomości reguł składania papieru i wyobraźni. Origami pobudza fantazję, wzmaga koncentrację, wyrabia zręczność palców. Do stworzenia wymyślonej figurki o skomplikowanym kształcie potrzeba wiedzy i ćwiczeń, jednak najpopularniejsze origami, na przykład żurawia, potrafi złożyć nawet dziecko. I nie ma w tym nic dziwnego, bo od ponad 100 lat wszyscy mali mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni uczą się tej techniki w szkole.



Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, wykorzystując wiedzę Japończyków, postanowiła zachęcić dzieci do nauki origami. 19 i 20 października (środa-czwartek) między godziną 15:00 a 17:00, odbędą się u nas warsztaty origami. Zaczniemy od poznawania tajników origami klasycznego, które najczęściej powstaje z jednego kwadratowego kawałka papieru i podczas jego tworzenia nie używa się kleju ani nożyczek. Na dwóch pierwszych zajęciach spróbujemy złożyć, między innymi, rybkę, dwubarwnego motyla, pawia z rozłożonym ogonem oraz żurawia, który dla Japończyków jest symbolem szczęścia.



Wraz z kolejnymi spotkaniami będziemy poznawać sekrety origami płaskiego, które polega na tworzeniu płaskich figur, poprzez naklejanie na arkusz papieru odpowiednio zginanych kolorowych kwadracików lub kółeczek. Najbardziej wytrwali będą mogli wypróbować swoich sił tworząc z papieru przestrzenne figury zwierząt (np. spróbujemy zrobić łabędzia składającego się z ponad 450 identycznych modułów) oraz wielościany foremne, które będzie można wykorzystać jako ozdoby choinkowe.



Już dziś zapraszam wszystkich chętnych.

@m.

Brak komentarzy: