piątek, 11 grudnia 2015

Historia kalendarza adwentowego

Początki kalendarza adwentowego sięgają podobno 1851 roku. Kalendarz adwentowy miał wzmacniać radość oczekiwania na Boże Narodzenie. Już wtedy każdego dnia wieszano w domach obrazek dotyczący świąt. Innym wariantem było zapalanie codziennie jednej z 24 świeczek. Z powstaniem słodkiego kalendarza adwentowego wiąże się historia pewnego drukarza Gerharda Langa. 

Jako mały chłopiec nie mógł się doczekać Wigilii. Ciągle zamęczał mamę pytaniami: „kiedy?, czy to już dziś?”.  Zniecierpliwiona mama narysowała na kartonie 24 cyfry i doszyła do nich „Wibele”- rodzaj podłużnych biszkoptów. Mały Gerhard mógł zjadać jedno ciastko każdego dnia. Kiedy dorósł, w 1930 r. rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladkami w środku. Największy kalendarz adwentowy stoi w Lipsku i ma ponad 800 m2.
Wspólnie z dziećmi na zajęciach listopadowych przygotowaliśmy kalendarz adwentowy , który miał postać Mikołaja z ponumerowanymi polami do odcinania. Pod kolejnymi numerkami kryły się propozycje wspólnie wykonywanych czynności przedświątecznych: np. pieczenie pierniczków na choinkę, robienie łańcuchów, aniołków, dekorowanie kolejnych pokoi, przygotowanie prezentów, ubieranie choinki. 
Drugim kalendarzem jakie dzieci zrobiły był kalendarz w kształcie choinki zrobiony z rolek po papierze. Na zajęciach grudniowych dzieci robiły kartki świąteczne dla swoich najbliższych. Dziękujemy za udział w tegorocznych zajęciach Twórczego Stoliczka i zapraszamy na równie ciekawe propozycje zajęć w przyszłym roku.
Pada śnieg, suną sanki,
jest renifer i bałwanki.
Śnieżki z nieba spadają,
życzenia zdrowych świąt składają.
Niech te święta będą wyjątkowe,
a prezenty odlotowe.


kkal

Brak komentarzy: