wtorek, 24 stycznia 2017

Ferie zimowe z kryptydamiCzas płynie nieubłaganie i pierwszy tydzień ferii zimowych mamy już za sobą. Jak co roku Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży zorganizowała w tym czasie warsztaty edukacyjne dla dzieci. Temat spotkań skoncentrował się wokół kryptozoologii i kryptyd. Kryptozoologia to dziedzina pseudonauki zajmująca się zwierzętami, których istnienia, ze względu na brak wiarygodnych dowodów, nie udało się udowodnić. Zwierzęta te nazywa się kryptydami.

Podczas pierwszych spotkań dzieci mogły posłuchać o stworzeniach rzekomo zamieszkujących niezmierzone głębiny oceanów, mórz i trudno dostępnych jezior. Poznały legendę o krakenie, potworze morskim widywanym u wybrzeży Norwegii i Ameryki Północnej. Według najstarszych legend stwór miał zamieszkiwać Cieśninę Gibraltarską i niszczyć przepływające tamtędy okręty. Kraken wzbudzał przerażenie wśród żeglarzy, którzy już w starożytności opowiadali niesamowite historie o kolosalnych rozmiarów kałamarnicach zatapiających statki.


Wśród żeglarzy strach wzbudzały także węże morskie. Spotkania z owymi potworami na otwartym morzu były dość częste. Opisywano je jako stworzenia sięgające głową szczytu najwyższego masztu, o ostrym ryju i wielkich płetwach. Jednym z najsłynniejszych węży morskich jest wąż z Gloucester, tajemnicze stworzenie nawiedzające wybrzeża Nowej Anglii od ponad 300 lat. Szczególnie upodobało sobie przystań Gloucester, położoną w stanie Massachusetts, na północ od Bostonu. Po raz ostatni ów wąż morski widziany był w tamtych okolicach przez dwóch rybaków w 1997 roku.

Bohaterką, która wzbudziła największe zainteresowanie wśród słuchaczy była Nessie, słynny potwór z jeziora Loch Ness w Szkocji. Pierwsza wzmianka o tajemniczym stworzeniu zamieszkującym głębiny Loch Ness pochodzi z VII wieku, jednak Nessie swoją światową sławę zawdzięcza chwytowi marketingowemu z lat 30. XX wieku. Hotelarze z okolic jeziora Loch Ness zastanawiali się czym przyciągnąć do siebie turystów. Wpadli na pomysł, aby odświeżyć starą legendę o rzekomym potworze pojawiającym się w okolicach tamtejszego jeziora. O pomoc poprosili autora książek przygodowych, Lestera Smitha, który na potrzeby reklamy, stworzył cykl artykułów o tajemniczym stworze i nawet zorganizował pierwszych świadków, mających widzieć owo stworzenie. Konsekwencją tego marketingowego zabiegu był najazd turystów na Loch Ness, który trwa do dziś. Co chwilę pojawia się ktoś, kto twierdzi, że widział Nessie. Zadziwia zgodność opisów potwora z Loch Ness: długa szyja zakończona paszczą, dwu lub jednogarbny grzbiet, ciemna skóra i cienki ogon. Cały czas organizuje się wyprawy badawcze mające na celu znalezienie Nessie. Jak dotąd żadna z wypraw nie potwierdziła, ale też definitywnie nie zaprzeczyła jej istnieniu.
Po fascynującej prezentacji przyszedł czas na część plastyczną. Dzieci miały za zadanie wykleić (przy pomocy techniki iris folding) sylwetkę Nessie oraz wykonać z papierowych rolek i kolorowej bibuły zabawne kałamarnice. Już dawno w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży nie było tak radośnie i kolorowo (zwłaszcza, kiedy za oknem szara zima). Cieszy nas także duże zainteresowanie tegorocznymi feriami. Tylko w pierwszym tygodniu w naszych warsztatach wzięło udział 80 osób. Dziękujemy wszystkim zainteresowanym naszą ofertą!
@m.

Brak komentarzy: