czwartek, 20 lipca 2017

Letnia Akademia Detektywów zaprasza


Czas płynie nieubłaganie, zwłaszcza latem, kiedy mamy więcej czasu dla siebie i częściej pozwalamy sobie na leniuchowanie i wypoczynek. Choć w tym roku pogoda nas nie rozpieszcza, to trzeba przyznać, że powoli kończy się lipiec i za miesiąc rozpocznie się kolejny rok szkolny i znów zacznie jesień.

Zanim jednak przeminie ten piękny letni czas Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży zaprasza w każdy wtorek na godzinę 12.00 wszystkie chętne dzieci na wakacyjne warsztaty. W tym roku bawimy się pod hasłem: Letnia Akademia Detektywów. Biblioteka zorganizowała już 3 spotkania, których bohaterami byli kolejno: Jane Marple i Herkules Poirot, stworzeni przez brytyjską królową kryminałów – Agathę Christie oraz Sherlock Holmes, którego postać zawdzięczany pomysłowości i talentowi literackiemu sir Arthura Conana Doyle’a.


Na pierwszych dwóch spotkaniach przybliżyliśmy dzieciom sylwetkę Agathy Christie i jej dorobek literacki. Choć dla mnie Jane Marple i Herkules Poirot, to postacie wręcz kultowe, muszę z przykrością przyznać, że przez 10-12 letnie dzieci są już nierozpoznawalne. Mimo to, a może właśnie dlatego, uczestnicy warsztatów z zainteresowaniem przyjrzeli się postaci panny Marple, sposobom prowadzenia przez nią śledztw oraz sylwetkom aktorek, które na przestrzeni lat wcielały się w postać tej popularnej starszej pani. Dowiedzieli się także, jak wyglądał belgijski detektyw Herkules Poirot oraz jakie metody charakteryzowały jego pracę.


Trzecie spotkanie Letniej Akademii Detektywów było poświęcone genialnemu detektywowi z Baker Street w Londynie – Sherlockowi Holmesowi. Fikcyjna postać, stworzona w XIX wieku przez szkockiego pisarza sir Arthura Conana Doyle’a tak bardzo zawładnęła wyobraźnią czytelników, że do dziś pod adres detektywa przychodzą listy z prośbą o rozwiązanie trudnych spraw. Postać Sherlocka Holmesa, przynajmniej dla niektórych dzieci, okazała się znana. Może dlatego, że o przygodach tego detektywa nadal czyta się w szkole? W trakcie komputerowej prezentacji przybliżono dzieciom sylwetkę pisarza oraz postać Sherlocka Holmesa i jego bliskiego współpracownika doktora Johna H. Watsona.Każde ze spotkań kończyło się zadaniem plastycznym, bądź intelektualnym. Dzieci musiały, między innymi, wykonać książkę portretów pamięciowych oraz rozwiązać szereg łamigłówek detektywistycznych.

@m.

Brak komentarzy: