środa, 24 listopada 2010

Tu zaszła zmiana… czyli rzecz o nowszej wersji Świętej Księgi Czytelnika MBP


A cóż to takiego ta Święta Księga? No cóż, ja mam na myśli Regulamin Udostępniania Zbiorów i Zasobów Informacyjnych w MBP w Bytomiu. Każdy świadomy swoich praw i obowiązków czytelnik, zawierający z naszą biblioteką związek czytelniczy (nie musi być święty – tzn. mam na myśli związek a nie czytelnika), powinien wiedzieć co mu wolno, a czego pod żadnym pozorem robić nie może (a przynajmniej nie powinien).

Kierując się Waszymi postulatami i prośbami postanowiliśmy dokonać pewnych zmian, naszym zdaniem ważnych i korzystnych dla obydwu stron.

Przede wszystkim od przyszłego roku znika coroczna opłata ewidencyjna dla tych, którzy korzystają tylko z podstawowych usług bibliotecznych (czyli wypożyczają książki i korzystają ze zbiorów na miejscu). Te osoby koszty ewidencyjne za wydanie karty bibliotecznej poniosą tylko jeden jedyny raz w swojej karierze czytelnika MBP – a mianowicie w momencie zapisu. Możemy nazwać ich czytelnikami klasycznymi (lub jak tam chcecie - propozycje własne mile widziane). I druga kategoria czytelników, to tacy którzy oprócz podstawowych usług, będą korzystali również z komputerów znajdujących się w naszym posiadaniu. Te osoby będą musiały uiścić opłatę ewidencyjną raz na 12 miesięcy. I takich użytkowników możemy nazwać czytelnikami … no i nic fajnego nie przychodzi mi do głowy (help, help…!!!!!).

Wprowadziliśmy też pewne ograniczenia w zapisie czytelników, którzy nie posiadają w dowodzie osobistym adnotacji o adresie zameldowania. Wiem, że niektórzy tak bardzo wzięli sobie do serca ochronę danych osobowych, że poniosło ich chyba troszkę w drugą stronę (niekoniecznie do końca właściwą – ale nie mnie o tym sądzić) i w związku z powyższym generalnie nie podają swoich danych. Są też pewnie tacy, którzy (i tutaj bardzo mi przykro) nie posiadają faktycznie miejsca stałego zameldowania a nawet zamieszkania. Niestety, my udostępniając nasze zbiory, które zarówno dla nas jak i z pewnością dla czytelników są rzeczą bardzo cenną, musimy wiedzieć gdzie ich ewentualnie poszukiwać a także pod jaki adres kierować upomnienia, jeśli komuś z Was zdarzy się o owym magicznym terminie zwrotu zapomnieć.

Postanowiliśmy również dać Wam możliwość dłuższego posłuchania, pooglądania i co tam jeszcze ze zbiorami audiowizualnymi się robi (bez podtekstów – wszystko w granicach prawa!), a mianowicie nie na tydzień ale na dwa tygodnie wypożyczamy zbiory audiowizualne (za wyjątkiem filmów na kasetach VHS i na DVD).

Od przyszłego roku nie będziecie otrzymywali od nas dwóch upomnień o zwrot, ale tylko jedno listem zwykłym – dlatego zwracam się z gorącą prośbą: pamiętajcie o terminach zwrotu!!!! bo niestety (i tu zapewne podniesie się raban) kara za przetrzymanie zbiorów wynosić będzie 6 zł za jeden miesiąc w przypadku książek lub dwa tygodnie w przypadku audiowizualiów. To nie jest z pewnością mało ale rzetelni czytelnicy nie muszą się martwić (bo oddają lub przedłużają termin zwrotu we właściwym momencie), natomiast „zabulą” ci mniej solidni, którzy blokują dostęp do potrzebnych i ciekawych książek pozostałym czytelnikom z niecierpliwością na nie oczekującym. Jak wiadomo biblioteka w większości przypadków nie może sobie z wiadomych powodów pozwolić na tzw. wieloegzemplarzówkę, dlatego tak ważne jest przestrzeganie terminów, bo to Wy Szanowni Czytelnicy cierpicie przez tych nie do końca solidnych (a może tylko nieco bardziej niż inni roztargnionych).

Rozszerzony został zapis o prawach i obowiązkach dla wszystkich korzystających z komputerów i Internetu na terenie naszej biblioteki. Nie będę się tutaj wdawała w szczegóły, największe zmiany zawarte zostały w §39 i §40.

I tak z grubsza to tyle. Zachęcam do lektury zarówno w formie klasycznej – papierowej , która od stycznia będzie dostępna we wszystkich agendach i placówkach filialnych, a czytelników już teraz zainteresowanych szczegółami odsyłam na naszą stronę internetową (strona główna: Uwaga zmiany w Regulaminie).

A zatem raz jeszcze przypominam Pamiętajcie o terminach, czy tak trudno być solidnym? (chyba znowu coś sparafrazowałam i zacytowałam?). Pozdrawiam.

i@

14 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Czytelnicy zgłaszający prośby i postulaty odezwijcie się! A szczególnie ten, który chce płacić wyższe kary. Masochista jakiś?!

paputek pisze...

Może zdaje sobie sprawę z tego, że wyższe kary dyscyplinują opornych, bez większej potrzeby przetrzymujących poczytne tytuły. A tak poważnie - coś za coś - opłaty z których zrezygnowano to był dochód. Teraz czymś trzeba go, chociaż w niewielkim stopniu, zrównoważyć. Myślę, że jednorazowa opłata w miejsce corocznej (pomimo, że to tylko 7 zł) ma jednak wielu zwolenników :)

Anonimowy pisze...

tylko 7 zł? są biblioteki, gdzie nikt o czymś takim jak wpisowe nie słyszał

paputek pisze...

Ale jest też bardzo dużo takich gdzie tzw. wpisowe istnieje. Ba, są nawet takie gdzie o czymś takim dotychczas nie myślano a dzisiaj to już niestety konieczność :/

Anonimowy pisze...

juz bez przesady ze 7 zeta to taki majatek, papierosy sa drozsze a palacze spalaja srednio jedna dziennie, jak nie wiecej

Anonimowy pisze...

jedna paczke oczywista

Anonimowy pisze...

W ościennych bibliotekach opłaty za kartę są niższe, są też zniżki dla emerytów i uczniów. Kary za przetrzymanie też są niższe za to księgozbiór nowszy.Czasami korzystam, to wiem. Teraz się przeniosę i już.

Anonimowy pisze...

To, że księgozbiór jest nowszy nie zawsze znaczy, że lepszy! A co do kar, to wystarczy nie przetrzymywać książek i nie trzeba płacić.
Opłata 7 złotych...przecież to nie majątek. Gdybyś musiał/ła kupić książki, bo nie byłoby możliwości ich wypożyczenia, to co wtedy?

paputek pisze...

Ciekawe zjawisko. Mamy czytelników z ościennych miast, którzy zapisują się u nas twierdząc, że mamy dużo ciekawszy księgozbiór. Słowem nie to dobre co dobre, ale co się komu podoba. A jeśli chodzi o zniżki, cóż....jaki sens ma zmniejszanie tego co i tak jest małe (patrz: opłata za kartę), natomiast w przypadku kar wystarczy po prostu przestrzegać regulaminu - problem zniknie i dla ucznia i dla emeryta.

blondi pisze...

moze jestem blondynka ale wyczytalam ze oplata roczna znika jesli nie chce korzystac z komputerow? wiec po co ta gadka o czyms czego nie bedzie? ja chce tylko wypozyczac ksiazki a swoja karte juz mam :)

Anonimowy pisze...

Jeżeli czytelnicy z miast ościennych szukają literatury z lat 70 i 80 to na pewno ją w tej bibliotece znajdą. I to nie jest tak, że wystarczy przestrzegać terminów. Termin swoje, życie swoje. Nie każdy kto nie oddaje w terminie robi to z lenistwa. A kwota jaką trzeba bedzie zapłacić za na przykład 4 książki jest porażająca. Wystarczy sobie policzyć.

Anonimowy pisze...

z tymi karami że za wysokie to się nie zgodzę - kara ma odstraszać, tym bardziej, że wyrozumiałość bibliotekarek MBP Bytom jest w tej kwestii duża
natomiast jeśli chodzi o księgozbiór - hmmm, nie znam nikogo kto by was za niego chwalił,a jeszcze z ościennych miast? chyba że chodzi o Cidry albo Piekary...
bardzo duża rozbieżność jest między katalogiem a stanem na półkach - w katalogu kartk. znajdzie się nawet (wyolbrzymiam) II tom "Poetyki" Arystotelesa a na półkach niestety następuje cios między oczy od stanu faktycznego

paputek pisze...

Och mój ty drogi anonimowy, to akurat, że w katalogu są pozycje, których nie ma na półkach nie powinno cię dziwić. Katalog oddaje zainwentaryzowany zbiór biblioteki a na półkach znajdziesz przecież tylko to co akurat nie zostało wypożyczone. Owszem może się zdarzyć taka sytuacja, ze jest opis w katalogu a książki nie ma już w zbiorze bo zginęła lub nie została zwrócona. Melioracja (porządkowanie) katalogu kartkowego jest jednak czynnością wymagającą czasu. Tak zresztą jest w wielu książnicach. Dopiero przy pomocy kompletnego OPACA uda się temu zaradzić.
A tak przy okazji - nie narzekajcie na kary. Uczciwym one nie grożą a zapominalskim dobre biblioteczne duchy mogą w ostateczności wybaczyć jakieś drobne winy. Najgorsi są ci niepoprawni "bibliofile", którzy wiedzą, że mają książkę oddać, ale liczą na to, że o nich zapomnimy.

Anonimowy pisze...

No i rozmowa się urwała, zróbcie tu jakieś forum.