wtorek, 18 stycznia 2011

WESOŁY POCZĄTEK FERII ZIMOWYCHPoznawanie historii książki wcale nie musi być nudne. W naszej bibliotece wspólnie dochodziliśmy do tego „jak to z tą książką było naprawdę”.Dzieciaki zapoznały się z krótką prezentacją multimedialną o pergaminach, papirusach, kodeksach, papierze, ruchomych czcionkach …itp. Mogły też zobaczyć ciekawe egzemplarze książek znajdujących się w zbiorach biblioteki (książki-miniaturki, stare księgi wydane jeszcze w XIX w., audiobooki, czyli książki mówione). Uważni słuchacze mogli następnie wykorzystać zdobyte informacje w grze zatytułowanej „Z książką przez wieki”.


Gra planszowa odbywająca się w Galerii Rotunda zawierała wiele zagadek i pułapek, np. podchwytliwe pytania dotyczące najbardziej znanych ksiąg, (która książka jest najczęściej wydawana na świecie?:), oraz pola, które zwiastowały największe katastrofy w dziejach bibliotek (np. zniszczenie zbiorów biblioteki aleksandryjskiej), a które dla graczy oznaczały cofanie się o kilka pól. Gra dostarczała fantastycznych wrażeń, czasem emocje sięgały zenitu. Zabawa była przednia, a przy okazji można się było wiele nauczyć, łączyła więc zasadę „przyjemne z pożytecznym”.


Przy wielkim hałasie i po wielu kłótniach, („Ale on tu nie stał!”. „Ona musi się cofnąć!!” :) ) zwyciężczynią została Vanessa.

Bardzo zmęczeni wróciliśmy do wypożyczalni i przy słodkościach rozmawialiśmy o kolejnych spotkaniach.

Na następną przygodę z książką zapraszamy już w najbliższą środę (19.01.2011) o godzinie 11 :)

Brak komentarzy: