poniedziałek, 9 grudnia 2013

W oczekiwaniu na Mikołaja...

            W czwartek 5 grudnia w Placówce Filialnej Nr 12  odbyło się spotkanie dla dzieci z okazji Mikołajek.


            Głównym celem spotkania było przybliżenie dzieciom informacji skąd wzięła się tradycja wręczania prezentów 6 grudnia. Dzieci dowiedziały się, że Mikołajki to święto obchodzone na cześć świętego Mikołaja, biskupa Miry. Legenda głosi o wielkiej pobożności Mikołaja, który przez całe swoje życie pomagał biednym i potrzebującym. Był człowiekiem niezwykle skromnym, a wszystkie dobra, które posiadał, rozdawał biednym. Mikołaj zmarł 6 grudnia i dlatego też, w tym dniu dla uczczenia świętego, pamięć o nim jest podtrzymywana przez kolejne pokolenia. Dziś już mało kto o tym pamięta. Wszyscy natomiast Mikołaja kojarzą ze starszym, sympatycznym panem, który w czerwonym stroju i z wielkim workiem przemierza ze swoim magicznym zaprzęgiem świat, by w jeden wieczór obdarować wszystkie dzieci. Ta tradycja podobnie jak i wiele innych przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych w latach trzydziestych XX wieku. 

            Nasza kultura nie jest jednak jednolita, w niektórych rejonach kraju (Wielkopolska, Kaszuby) świętego Mikołaja zastępuje Gwiazdor. Pojawiał się on w domach w Wigilię Bożego Narodzenia, stopniowo został całkowicie utożsamiony ze świętym Mikołajem. Podobnie jest w tradycjach innych krajów. Święty ma w niektórych krajach swoich pomocników, czasem są to Elfy, a czasem Śnieżynki. W Rosji zamiast świętego Mikołaja prezenty rozdaje dzieciom Dziadek Mróz. Warunków, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać prezent jest kilka. Przede wszystkim trzeba być grzecznym. Mikołaj, jak to święty, zna wszystkie nasze uczynki i rozliczy nas ofiarowując albo prezent, albo rózgę. Czasem, aby otrzymać prezent, należy napisać list, adresy zazwyczaj są dwa – Biegun Północny lub Laponia. 6 grudnia Mikołaj podkłada podarunki tylko tym dzieciom, które śpią. 


            W drugiej części spotkania dzieci narysowały swój wymarzony prezent, który chciałyby dostać  i wszystkie rysunki trafiły do dwóch ogromnych kopert, oczywiście zaadresowanych do Św. Mikołaja. Ponadto każdy uczestnik spotkania wykonał swoją miniaturkę Mikołaja.            Dzieci były uśmiechnięte, zadowolone, no i oczywiście Mikołaj już dziś odwiedził naszą Bibliotekę i miał słodkie upominki dla każdego uczestnika.

          
            Monika Krajnik


Brak komentarzy: