środa, 24 sierpnia 2011

Co z tą komputeryzacją?


Na pozór nic się nie zmieniło od początku roku, ale pozory często mylą… I tak właśnie jest w naszym przypadku.

Aktualnie wprowadzono do bazy niemal cały księgozbiór z: Wypożyczalni Literatury Beletrystycznej, Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży oraz czasopisma a cały z: Działu Informacyjno – Bibliograficznego oraz Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regionalnej.

Wszystkie książki mówione (audiobooki) znajdujące się w bibliotece możemy wyszukiwać wykorzystując OPAC – a. Pracownicy Wypożyczalni Audiowizualnej wprowadzają do bazy opisy płyt kompaktowych. W pierwszej kolejności są to płyty z muzyką polska, później przyjdzie czas na muzykę filmową, jazz... Od września 2009 roku wszystkie nowości płytowe zakupione przez bibliotekę znajdują się w bazie. Podobnie jak zbiory książkowe kupowane dla filii bibliotecznych.

Niemal każdego dnia powiększa się liczba naszych użytkowników. Obecnie to ponad 6 tys. osób w gmachu głównym.


Zrezygnowaliśmy z włączania kompletów kart katalogowych do katalogu centralnego, dlatego czytelnicy poszukujący zbiorów, korzystają zarówno z OPAC – a jak i katalogu kartkowego. Taka sytuacja będzie miała miejsce do czasu wprowadzenia wszystkich zbiorów książkowych, znajdujących się w gmachu głównym biblioteki.

Od początku roku z katalogu OPAC skorzystało ponad 12, 7 tys. osób.

Uruchomienie w pełni skomputeryzowanych agend, wg naszych planów, nastąpi w styczniu 2012 roku. Będą to: WB, Czytelnia - czasopisma, DIB oraz PHB. Dołożymy wszelkich starań żeby uruchomić także DLD.

Nasza baza stale się powiększa. Aktualnie wprowadzamy opisy bibliograficzne książek z Wypożyczalni Literatury Popularnonaukowej, (ok. 15% opisów jest już w bazie) oraz Czytelni Ogólnej.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Super :) byle tak dalej... my poczekamy