piątek, 16 marca 2012

Polacy w Wehrmachcie


13 marca 2012 w sali wykładowej MBP miała miejsce trzecia edycja Bytomskich Spotkań Historycznych. Wykład zatytułowany „Polacy w Wehrmachcie” wygłosił prof. Ryszard Kaczmarek.

Podczas prelekcji poruszono problem przymusowego wcielenia Polaków do sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej. Wehrmacht, którego naczelnym dowódcą był Adolf Hitler, został utworzony 16 marca 1935 roku i składał się z wojska lądowego, marynarki wojennej i lotnictwa.

Do niemieckich sił zbrojnych wcielono Polaków, których nazwiska znajdowały się w trzech pierwszych grupach volkslisty. Liczba osób, które zostały administracyjnie przymuszone do służby w niemieckim wojsku szacowana jest na ok. 45 tys. Żołnierze zostali wysłani na front wschodni, zachodni a także do Afryki.

Podczas prowadzenia działań zbrojnych żołnierze Wehrmachtu pochodzący ze Śląska, którzy trafili do obozów jenieckich nie otrzymali zgody zarówno od Stalina jak i Roosvelta aby zasilić polskie wojska. Dopiero po zakończeniu działań wojennych w Europie znaczna część Ślązaków przeszła do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Po zakończeniu prelekcji, odbyła się dyskusja, podczas której słuchacze mogli wymienić się refleksjami na temat poruszanych podczas wykładu problemów. Zaprezentowano również wydawnictwa autorstwa prof. Kaczmarka.

Gościem kolejnych Bytomskich Spotkań Historycznych będzie Robert Ciupa, który poruszy temat inwigilacji społeczeństwa polskiego w czasach PRL-u. Prelekcja odbędzie się 17 kwietnia 2012 o godz. 17:00 w Sali wykładowej MBP. Serdecznie zapraszamy!

AH

Brak komentarzy: