środa, 26 września 2012

Wrzesień 1939 roku na Górnym Śląsku


19 września, pierwszy raz po wakacyjnej przerwie, mieliśmy okazję uczestniczyć w Bytomskich Spotkaniach Historycznych. Wykład zatytułowany „Wrzesień 1939 roku na Górnym Śląsku”, wygłosił dr Grzegorz Bębnik – historyk katowickiego IPN-u. Spotkanie odbyło się w Sali wykładowej MBP, a poprowadził je Sebastian Rosenbaum.


Prelegent zaprezentował szeroki kontekst sytuacyjny jaki zaistniał na Górnym Śląsku we wrześniu 1939 roku. Nie ograniczył się przy tym do polskiej części podzielonego w 1922 roku regionu. Wiele miejsca poświecił zagadnieniom militarnym. Zanalizował również kwestie dotyczące problemów narodowościowych jak i aktywności niemieckich formacji dywersyjnych.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia sytuacji społeczno-politycznej na Górnym Śląsku w 1939 roku po obu stronach granicy. W Polsce przed wojną panowała powszechna bieda i bezrobocie. Pracę mogli dostać jedynie ci, którzy należeli do organizacji prorządowych, wspierając tym samym wojewodę Śląskiego – Michała Grażyńskiego. Tymczasem w Niemczech nastąpiło przestawienie gospodarki na produkcję zbrojeniową, co wywołało wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą. Możliwość znalezienia pracy po zachodniej granicy Górnego Śląska, była powodem częstych ucieczek obywateli państwa polskiego do Niemiec. Przed samym wybuchem wojny przy polskiej granicy pojawiały się napisy zachęcające powstańców śląskich do pracy po zachodniej części Górnego Śląska.

Podczas spotkania zaprezentowano również stosunek sił zbrojnych Polski i Niemiec oraz poziom jakości sprzętu wojennego obu armii. Sprzęt, którym dysponowali Polacy był eksploatowany od początków istnienia państwa polskiego, tj. od 1918 roku. Natomiast armia niemiecka miała do dyspozycji nowoczesną bazę techniczną, na którą składały się: czołgi, samoloty i okręty wojenne.

Ostatnim poruszonym przez wykładowcę problemem była obrona Katowic, w tym również wieży spadochronowej. Do dziś nie udało się ustalić, kto 4 września bronił tego obiektu.

Spotkanie bardzo spodobało się uczestnikom, gdyż po jego zakończeniu dr Grzegorz Bębnik odbierał osobiste podziękowania od słuchaczy.

Kolejne Bytomskie Spotkania Historyczne odbędą się 16 października. Bytomianka dr Joanna Lusek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, zaprezentuje wykład: „Praca przymusowa jeńców wojennych w Bytomiu w czasie II wojny światowej”. Początek jak zwykle o 17:00. Serdecznie zapraszamy!


AH

Brak komentarzy: