wtorek, 20 czerwca 2017

Spotkanie autorskie z Małgosią Janicką w Placówce Filialnej nr 23


Wygląda na to, że spotkania autorskie z Małgosią Janicką wpiszą się na stałe do kalendarza obchodzonego w bibliotece Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Już drugi rok z rzędu Małgosia jest gościem spotkań autorskich z jej udziałem organizowanych przez Placówkę Filialną Nr 23. Uczestnikami i pilnymi słuchaczami są dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 59, którego Małgosia jest absolwentką..


9 czerwca 2017 r. odbyły się cztery spotkania autorskie z Małgosią, był to prawdziwy maraton czytania i opowiadania i nie da się ukryć podziwiania wspaniałych ilustracji młodej autorki.

Małgosia Janicka urodziła się 5 listopada 2004 roku, jest zodiakalnym skorpionem. Właśnie kończy VI klasę Szkoły Podstawowej Nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu. Jest zapaloną harcerką, gitarzystką sympatyczką zajęć twórczo-artystycznych, pływaczką, miłośniczką książek fantastyczno-przygodowych i starszą siostrą Mikołaja. Od najmłodszych lat z mamą i młodszym bratem przychodzi do biblioteki.


Małgosia od sześciu lat pisze i ilustruje książki. Pierwszą książkę napisała już w pierwszej klasie. Dorobek literacki Małgosi jest imponujący, napisała i zilustrowała piętnaście książek: opowiadań i powieści. W swojej twórczości Małgosia łączy elementy przygody i fantastyki i jest mistrzynią pisania ciekawych, często dowcipnych dialogów. Jest autorką książek pt.„Przygody Guziczki” cz.1 i 2, „Bohater”, ”Czarodziejka” cz.1 i 2 ,,Dziewczyna – duch”, „Królestwo Niziołków cz.1 i 2, „Agatka i wróbelek, „Zagubiona w czasie” cz.1 i 2, „Detektyw Pompon, czyli... gdzie są moje skarpety?”, „Szmacianki”,  „Syn władcy” i „Dragons”

Na spotkaniach Małgosia czytała dwa opowiadania „Bohater” - o bohaterskim Króliczku i „Samotną falę”, którą ze względu na oryginalność w tym miejscu przytaczam. Warto zaznaczyć, że było to pierwsze z opowiadań , które Małgosia napisała!„Samotna fala”

Było sobie duże jezioro. Mieszkała w nim samotna fala. Całymi dniami z nudów liczyła ile chmur jest na niebie, ile ptaków na drzewach, ile tataraków przy brzegach, kaczek na wodzie. Pewnego dnia wymyśliła zabawę „płynięcie od brzegu do brzegu”. Gdy była w połowie drogi do drugiego końca jeziora, usłyszała:
Mogę się przyłączyć?
Fala stanęła. Odwróciła się wolno. Za nią stała..druga fala.
 Tak, możesz się przyłączyć – odpowiedziała zaskoczona, ale i ucieszona fala.
Już nie była samotną falą. Na tę myśl jeszcze radośniej unosiła się i zmierzała do brzegu.
Z nastaniem wieczoru było już dwadzieścia dużych i osiemnaście małych fal.Wena twórcza Małgosi na szczęście nie opuszcza, cały czas pisze, w każdej wolnej chwili wymyśla różne ciekawe historie, jest dobrą obserwatorką, różne codzienne zdarzenia stają się często kanwą jej opowiadań.
Na jedno z zadanych pytań, dlaczego pisze książki, Małgosia odpowiedziała skromnie, że gdy wieczorami się nudzi, to wtedy wymyśla rożne historie i przelewa je po prostu na papier. Największym komplementem dla Małgosi chyba było to, że w czasie spotkań, dzieci pytały, czy można jej książki wypożyczyć w naszej bibliotece lub kupić w księgarni W trakcie spotkań Małgosia rozdawała nawet autografy.


Życzymy Małgosi, żeby została sławną pisarką, rozdawała autografy (już ma wprawę po ostatnich spotkaniach), a jej książki znajdowały się w księgozbiorze naszej biblioteki.1 komentarz:

Anonimowy pisze...

oby tak dalej, trzymamy kciuki :)