piątek, 2 marca 2012

Bądź kreaTYwny!
Od stycznia 2012 roku przy Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży działa Kącik Artystyczny „KreaTYwnia”. Spotykamy się raz w miesiącu – jak dotąd w ostatnie wtorki miesiąca. Zajęcia kierowane są głównie do uczniów szkół podstawowych, ale różnorodność tematyczna sprawia, że i starsza młodzież może nauczyć się czegoś ciekawego. Celem spotkań jest rozbudzanie u dzieci wrażliwości artystycznej, uczenie ich kreatywnego patrzenia na świat, a także rozwijanie i doskonalenie zdolności manualnych.
Do tej pory spotkaliśmy się dwa razy.Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 31 stycznia, poznaliśmy sekrety origami modułowego. Opanowaliśmy sztukę składania trójkątnych papierowych modułów, będących podstawowym elementem, służącym do budowania przeróżnych przestrzennych figur. Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy, których zadaniem było „przemienienie” papierowych trójkącików w trójwymiarową postać łabędzia. Muszę przyznać, że dzieci bardzo szybko opanowały zasady łączenia ze sobą modułów i praca nad łabędziem przebiegła wyjątkowo sprawnie.


Po raz drugi spotkaliśmy się 28 lutego. Tym razem poznaliśmy zasady origami płaskiego, które polega na naklejaniu na arkusz papieru odpowiednio zaginanych kolorowych kwadracików, prostokącików lub kółeczek, w skutek czego powstają półpłaskie barwne figury geometryczne. Zadaniem dzieci było wykonanie kolorowych pajacyków. Wzór pajacyka mieliśmy jeden, ale dzieci wykazały się dużą wyobraźnią i poczuciem humoru co sprawiło, że powstała cała galeria pajacyków-indywidualistów, wymienię chociażby pajacyka-kaczora i pajacyka-Harrego Pottera.


Kolejne spotkanie „KreaTYwni” odbędzie się 27 marca o godzinie 16.00. Coraz większymi krokami zbliża się do nas wiosna, więc nasze marcowe spotkanie będzie wiosenne. Nauczymy się, jak – przy pomocy znanych nam już trójkątnych modułów – wykonać trójwymiarowe wiosenne stokrotki. Komu spodobały się poprzednie zajęcia, spodobają się i te. Kto jeszcze nie brał udziału w naszych warsztatach – tym bardziej zapraszam.@m.

Brak komentarzy: